Прочитај ми чланак

Обама: До Путина – све било у реду

0

Putin-Obama12(Б92)

Председник САД је позвао председника Русије Владимира Путина да „мисли на оно што предстоји, а не на оно што је било“ у заоштреним односима две земље.

Обама је изразио жаљење због „делимичног успеха“ својих настојања да председника Путина увери да одустане од „хладноратовског менталитета“.

Обама је у петак у Белој кући на конференцији за штампу рекао да зна да су односи између две суперсиле некада били тешки.

Он је рекао да је било напретка све док Путин није поново постао председник. Сада, рекао је Обама, „појавио се низ нових разлика“, укључујући и у ставовима о рату у Сирији и о људским правима.

Путинов повратак у Кремљ прошле године је донео „више руске реторике која је антиамеричка, игра се на неке старе стереотипе о хладноратовском надметању Сједињених држава и Русије“.

Председник Обама је изјавио да је сада право време да се поново процене стајалишта те две земље након што је Русија предузела низ потеза који су у супротности са америчким интересима.

„Искрено, постоји читав низ питања око којих сматрамо да можемо да постигнемо напредак, а код којих се Русија није нити померила“, рекао је Обама на конференцији за штампу у Белој кући, а пренео је Ројтерс.

Председник САД је додао да „нема лош лични однос“ са руским председником Владимиром Путином.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

Бела кућа је ове недеље отказала састанак Обаме и Путина планиран у Москви идућег месеца. То је делимично зато што Русија одбија да Сједињеним државама изручи бившег службеника америчке Агенције за државну безбедност Едварда Сноудена који је провалио државне тајне о надзору телекомуникација.

Obama-Feeds-America-SC_s640x427
Обама је говорио и о случају бившег агента НСА Едварду Сноудену, који је недавно добио азил у Русији, и истакао да Сноуден „није патриота“.

„Сматрам да је последња епизода (са Сноуденом) само још једна међу разликама које су се појавиле последњих месеци… и вероватно треба да ми застанемо, да преиспитамо куда то иде Русија, шта су наши кључни интреси, да односе подесимо тако да ми радимо оно што је добро за Сједињене државе, а надајмо се, и да је добро за Русију“, рекао је Обама.

„Проценићемо у којима областима односи могу погодовати напретку интереса САД и повећати мир и стабилност, као и напредак широм света“, рекао је председник.

„Где је то могуће, наставићемо да сарађујемо с њима (Русијом), а где има разлика, то ћемо им јасно рећи. Надам се да ће временом Путин и Русија признати да, уместо надметања за нулти исход (нико не добија-нико не губи), ако две земље сарађују, вероватно могу донети бољитак за оба народа“.

Говорећи о низу тема током једночасовне конференције за штампу, Обама је рекао да не би требало бојкотовати предстојеће Зимске олимпијске игре уСочију, упркос постојању руског закона који дискриминише хомосексулаце и лезбијке.

Обама је јасно указао да не намерава да спречи свакодневно прикупљање података о телефонским разговорима милиона Американаца, а обећао је да ће његова влада боље надзирати како се то ради.

snouden
„Сноуден није патриота“

Обама је рекао да ће сарађивати с Конгресом САД (парламентом) да би променио начин надзора над неким контроверзним програмима Агенције за државну безбедност, и да ће поставити ново тело недржавних стручњака ради ревизије технологије која се за користи за надгледање.

Обама је рекао да жели да сарађује с Конгресом пре доношења одлука о томе кога све држава надзире. Сада се разматрају само захтеви Секретаријата за правосуђе за одобравање надзора.

Тајни суд који о томе одлучује и други програми надзора су под лупом од јуна, када је одбегли бивши службеник службе државне безбеднбости Едвард Сноуден открио постојање великог система за надзор свих врста телекомуникација. Влада се бранила да је то неопходно за спречавање терористичких напада.

Обама је новинарима казао да држава може и мора да буде транспарентнија у обављању послова надзора.

Едвард Сноуден није постао патриота тиме што је открио распрострањен државни систем надзора телекомуникација, рекао је Обама.

Обама је изнео да је он затражио преиспитивање тајног надзора пре но што је Сноуден јуна новинарима обелоданио тајне. Сноуденово обелодањивање изазвало је бржи и оштрији одговор него да је он сам, Обама, именовао одбор да преиспита политику у тој области, рекао је председник.

Обама је рекао новинарима и да жели више увида у програме обавештајних агенција да би се успоставила равнотежа између заштите Американаца и њихове приватности.