Наводно цурење поверљивих докумената о Гази који укључују помоћника израелског премијера Бењамина Нетанијахуа, узбуркало је израелску политичку сцену и разбеснело породице талаца које држи Хамас, након што је, према наводима израелског суда, та афера угрозила напоре Израела да ослободи таоце.
Детаљи случаја су полако излазили на видело због забране коментарисања, пренео је Ројтерс.
Међутим, пресуда судије којом се делимично укида наредба, пружила је почетни увид у случај за који је суд рекао да је компромитовао безбедносне изворе и да је могао наштетити напорима Израела да ослободи таоце.
– Тајне и осетљиве обавештајне информације су узете из система ИДФ (Израелске одбрамбене снаге) и незаконито извучене . наводи се у пресуди Суда за прекршаје у Ришон Ле-Зиону, која је можда нанела „озбиљну штету безбедности државе и представљала ризик за изворе информација“.
У том смислу, суд је саопштио да је цурење могло да нашкоди напорима да се ослободе таоци.
Нетањаху је негирао да је било ко од запослених у његовом кабинету крив и навео да је сазнао о цурењу докумената из медија.
Четворица осумњичених, један портпарол из Нетањахуовог окружења и тројица чланова безбедносног естаблишмента, нису били доступни за коментар, навео је Ројтерс.
Детаље из безбедносних докумената објавио је немачки лист „Билд“ 6. септембра, наводи израелски лист „Хаарец“, један од медија који је поднео жалбу суду да укине наредбу о забрани коментарисања.
У ексклузивном чланку „Билда“, наводно је изложена преговарачка стратегија Хамаса, палестинске групе против које се Израел бори у Гази више од годину дана.
Отприлике у то време, САД, Катар и Египат су посредовали у преговорима о прекиду ватре између Израела и Хамаса, који су укључивали споразум о ослобађању талаца у Гази.
Али преговори су посустали, а Израел и Хамас су се међусобно оптуживали за застој.
Чланак је објављен неколико дана након што је шест израелских талаца пронађено погубљено у Хамасовом тунелу у јужној Гази.
Неке од породица у суботу су се придружиле апелу израелских новинара да се укине наредба о забрани коментарисања.
„Билд“ је, такође, објавио да су му аутентичност документа потврдиле Израелске одбрамбене снаге одмах након објављивања.