Прочитај ми чланак

“СКАНДАЛ И ТРАГЕДИЈА”: Пентагон потврдио да само пола Ф-35 може летети

0

Најскупљи систем наоружања на свету није прошао тестни програм и само половица већ достављених ваздухоплова “Џоинт Страјк Фајтерс”, познатијих као Ф-35, заправо може летети, потврдио је најновији извештај Пентагона.

“Оперативна прикладност флоте Ф-35 и даље је испод очекивања и зависи о алтернативним решењима која се не могу сматрати прихватљивима за борбене ситуације”, истиче у извјештају објављеном у уторак Роберт Бекслер, нови директор оперативних и тестних програма у америчком Министарству одбране.

Прошлогодишње извештај бившег управника овог одељења, Мајкла Гилмореа, показало је 2769 недостатака код овог борбеног ваздухоплова.

“Око 1748 недостатака је уклоњено кроз процесе актуалних прегледа. Међутим, од 301 проблема, који су идентификоваани као приоритети првог и другог степена, само 88 се може се сматрати решенима, док за преосталих 213 још нема решења”, открива извештај Роберта Бекслера.

Ваздухоплов Ф-35, пројект корпорације Локид Мартин, требао је ове године завршити предвиђену фазу развоја од 16 година. Трошак програма Ф-35 се процењује се на 1200 милијарди долара, који укључује операције и подршку до 2070. године.

“Стопе поузданости стагнирају на око 50%, а стање се није побољшало од октобра (листопада) 2014. године, унаточ све већем броју нових ваздухоплова”, упозорава Бекслерово извештај.

Занимљиво је тренд да се повећава број ваздухоплова с ознаком “нису за мисију“, што значи да ови Ф-35 не могу проводити никакве акције.

Они су заправо бескорисни и не могу се никоме испоручити, што значи да не могу летети због недостатка резервних дијелова.

Локид Мартин је редизајнирао крила на морнаричкој верзији ваздухоплова Ф-35Ц, који сада имају лансере за пројектиле ваздух-ваздух АИМ-9X Сајдвајнда.

У међувремену, ваздухоплови Ф-35Б за маринце су претрпели неочекиване пукотине на главном уређају за слетање и конструкцији шасије, док ограничења мотора забрањују провођење одређених операција у лету.

“Ф-35Б има и проблеме с гумама, којима је просјечни “животни век” мањи од 10 слетања. Произвођач покушава пронаћи гуме довољно снажне за конвенционална слетања великом брзином, али да су уједно довољно мекане како би се ублажила вертикална слетања. Уз ове двије карактеристике, гуме за постојећу ваздухопловну структуру морају бити и довољно лагане”, наводи се у извештају.

Извештај из владиног надзорног пројекта за Ф-35 из марта (ожујка) 2017. је закључило је како је једина ствар које је на стварно високом нивоу била њихова цена.

Подсетимо да су 2016. проблеми с изградњом ваздухоплова Ф-35 присилили председника Одбора за оружане снаге америчког Сената, Џона Мекејна, да програм назове “скандалом и трагедијом”.

Извештај Пентагона: Reports FY 2017.