Прочитај ми чланак

„Ситуација у Србији убрзано се загрева“:Руски Комерсант о протесту у Крагујевцу…

0

Скуп у четвртом по величини граду у Србији, Крагујевцу, ефективно се претворио у блокаду, која је трајала 15 сати у знак сећања на 15 људи погинулих у трагедији 1. новембра 2024. године, када се бетонска надстрешница срушила на железничкој станици у Новом Саду.

Од тада се широм Србије одржавају протести студената и опозиције, тражећи кривичну и политичку одговорност за одговорне за трагедију.

У стварности, демонстранти се залажу за промену власти у земљи, коју су у протеклих 13 година утеловили председник Александар Вучић и Српска напредна странка, пише Генадиј Сисојев, дописник руског Комерсанта са Балкана.

Дан раније, у Крагујевац је пешице стигло на хиљаде студената из многих градова у Србији, којима се у суботу придружило и десетине хиљада становника самог града и других места.

Као резултат тога, демонстранти су испунили читаву главну улицу Крагујевца, а блокада, која је почела у девет ујутро, завршила је тек после поноћи.

Поред одговорности одговорних за трагедију на станици, демонстранти захтевају искорењивање корупције и поштовање грађанских права и слобода од стране власти. А један од слогана протеста био је позив „Нема еволуције без револуције“.

Одговор власти на унапред најављени протест у Крагујевцу био је скуп у Сремској Митровици.

Најавио га је пре недељу дана Александар Вучић. Председник је упозорио да су се у последње време, на подстицај протестне омладине на северу земље, појавили захтеви да „Војводина постане република, да се уведе војвођански језик, све до одвајања Војводине од Србије“.

Стога, према речима председника Србије, сврха митинга је да се усвоји „национална декларација о Војводини као делу Србије“.

У ствари, на скупу у Сремској Митровици, који је трајао нешто више од сат времена и где су стотине аутобуса довезле присталице председника из различитих градова Србије и суседног ентитета БиХ Републике Српске, Александар Вучић је више говорио о борби против обојене револуције.

Председник је најавио да је „у Србији направљен покушај да се спроведе обојена револуција, у коју је већ уложено 3 милијарде евра“.

„Знамо да је Србија нападнута споља уз помоћ многих у земљи који провоцирају нашу децу“, упозорио је и навео три разлога због којих је у Србији покушана обојена револуција.

Први, према његовим речима, је да Србија није пристала да капитулира на Косову, које сматра делом своје територије.

Други је у покушају да се Србија економски ослаби и врати на власт политичари послушни Западу.

Као трећи разлог, председник је навео сепаратизам у Војводини, који је захтевао усвајање националне декларације.

„Реците им да је обојена револуција у Србији пропала“, рекао је Александар Вучић на крају свог говора на скупу у Сремској Митровици.

Након тога, позвао је студенте који протестују да „размисле о својој будућности“ и „поново седну за своје столове“.

Иако су оба суботња скупа у Србији била мирна, они су показали да се ситуација у земљи убрзано загрева и да противници власти не намеравају да престану.

Један од лидера српске опозиције, Драган Ђилас, назвао је резолуцију о Војводини усвојену на провладином скупу „бесмисленом“. А студенти су најавили да ће 1. марта одржати свој следећи масовни протест у трећем по величини граду у земљи, Нишу.