• Почетна
  • СВЕТ
  • Сиријска војска напредује код Алепа, ИСИЛ преузела Рак
Прочитај ми чланак

Сиријска војска напредује код Алепа, ИСИЛ преузела Рак

0

sirijska-vojska-napreduje-u-okolici-aleppa_4461_4018

Док су побуњеници заокупљени унутрашњим сукобима, у којима је убијено већ преко 1000 исламиста, сиријска војска напредује у околини Алепа.

Овај војни напредак долази у кључном тренутку пред одржавање мировне конференције Женева 2 за недељу дана у Швајцарској. Надаље, управо због природе актуелног конфликта, како преноси Ројтерс – „Асад ће се приказати као једина секуларна алтернатива радикалном исламистичком режиму у Сирији“.Та чињеница познато је већ дуго времена на терену у Сирији, но сада по први пут и Западни актери прихватају актуелно стање.

Асад видео опасност у Саудијској Арабији

Председник Сирије, Башар Асад за време састанка са министром спољних послова Ирана Џавадом Зарифом изјавио је да је политичка и религиозна идеологија Саудијске Арабије “опасност за свет“.
Асад је навео да је имао у виду Вехабизам, који преовладава у Саудијској Арабији – кључни покровитељ побуњеника који се боре против Асадове војске.
Сиријски председник је позвао на то да се Вехабизам искорени.
Изјава је дата за мање од недељу дана до почетка мировне конференције у Женеви, током које ће се одржати преговори између Асада и побуњеника.
Конференција о регулисању ситуације у Сирији, где од 2011. године траје грађански рат, треба да се одржи 22. јануара.

Сиријска војска истиче како су њихове снаге покренуле пробој из базе на простору међународног аеродрома, на југоистоку града, те се сада крећу према индустријском комплексу којег исламисти користе као базу, на путу ал-Баб – која је исламистима нужна као логистичка рута за њихове снаге у самом граду, где имају цео источни део. Информације говоре како је војска преузела контролу над неколико зона широм источне стране града, укључујући: Накарин, Зарзур, Танех и Субејхиех.

Битка за Алепо, што већег, што мањег интензитета, траје још од лета 2012. У међувремену сиријска војска успела је да врати контролу над многим просторима широм земље, укључујући већину упоришта побуњеника у околини Дамаска, централни део земље на простору провинције Хомс, градове у близини границе с Либаном, као и низ мањих градова у близини Алепа.

Пуна фронтална офанзива на источни Алеппо још увек није покренута. Сиријска војска очигледно се одлучила на тактику постепеног исцрпљивања непријатеља преузимајући једну по једну логистичку руту и ​​просторе уоколо самог града.

С друге стране, исламисти су се до сада на простору источног Алепа већ поприлично укопали, но њихови унутрашњи сукоби могли би их ослабити до те мере да ће се војска одлучити за напад – вероватно не пре почетка Женеве 2.

Надаље, на простору источно од Алеппа напредује и ИСИЛ, као и у граду Ракк даље на истоку земље којег су према појединим изворима потпуно преузели од Ал-Нусра Фронта и Исламског Фронта. Јасно је како ће ове чињенице бити једна од главних тема на предстојећој конференцији Женева 2, те како ће Сирија да тражи“прећутни мандат“ и од Запада за покретањем веће офензиве са циљем заузимања и Алепа и других кључних локација на којима се налази ИСИЛ.

Чињеница да су се последњих дана Сирија и Ирак нашли у врло сличној ситуацији могла би додатно да иде на руку сиријској војсци. Мада, ни сиријска влада нема илузија, на Женеви 2 ће и даље бити истакнути представници група која једину будућност Сирије види без Асада.

Но, и њихова улога почиње да слаби, нарочито баш због ове ситуације са Ираком – подсетимо, за време овонедељне заједничке конференције са генералним секретаром УН-а, Бан Ки-Муном, ирачки премијер Нури ал-Малики је истакао како ће „о будућности Асада одлучити гласачке кутије „. Другим речима то је подршка за споразум постигнут у Женеви још у лето 2012. тзв. „Женева 1“ када је одлучено да ће власт у Сирији преузети прелазна влада, до одржавање избора на којима ће, ако тако одлучи, председник Башар ал-Асад имати могућност да се кандидује.

Rocket attack in Homs
Рат до истребљења међу исламистима

Најмање 26 особа је погинуло у среду, у експлозији у сиријском граду Џараблус, саопштио је Посматрачки савет за људска права у Сирији који се налази у Лондону.

Поред тога, у терористичком нападу на десетине људи је повређено. Према подацима савета, број жртава може да порасте јер су многе од њих у тешком стању.

Претпоставља се да су терористички напад извршили исламски радикали из групе “Исламска держава Ирака и Леванта“, наводе активисти за људска права.

 

ИСИЛ преузели потпуну контролу над источним сиријским градом Рак

Према информацијама Сохре-а, Ал-Каидини исламисти из групе ИСИЛ преузели су потпуну контролу над источним градом Рак – јединим већим градом у земљи који се до сада налазио у рукама побуњеника. Према ранијим информацијама, терористи из ИСИЛ-а су ликвидирали већи број својих супарника у граду Рак, укључујући и припаднике Ал-Нусра Фронта.