Прочитај ми чланак

СИРИЈА – ВЕЛИКИ РАТНИ ИЗВЕШТАЈ И ПРЕГЛЕД са свих фронтова за 13.08.2016. (МАПЕ)

0

Према руским и сиријским војним изворима, југозападно од главног града Дамаска се воде жестоке борбе за преостали дeо побуњеничке енклаве у граду Дараjи, која се знатно смањила у протеклих неколико недеља и сада исламистичке формације држе још неколико стамбених четврти. из којих пружају отпор.

sirija mapa istocna guta

Ранија извјештаји потврђују да борбени хеликоптери сиријског ваздухопловства проводе циљане ударе по положајима непријатеља, којима желе да ослабе одбрану преосталих исламистичких фракција у граду. У суседном граду Aл-Модмију се наоружане групе држе договореног примирја већ неколико месеци.

Према руским изворима, терористи групе Џаиш Aл-Ислам из Источне Гуте су извеле низ минобацачких напада на четири насеља у покрајини Дамаск и напали су две приградске четврти сиријске престолнице. Због тога је сиријска војска појачала нападе на источном ободу енклаве. Након што су сиријске снаге заузеле село Хавш Фарах у Источној Гути, брзом војном операцијом су заузеле и село Хавш Насри и сада им је циљ заузети брдо Тал Курди, одакле имају надзор над градом Дума, који већ дуже вријеме служи као полигон за ракетне нападе на главни град Дамаск

Видео који је пре четири дана објавила телевизија Aл-Aлам приказује побуњеничке ровове разбијене од стране сиријске војске, те заплијењено оружје.

Латакија

Други отворени фронт је онај у Латакији, где је након смене комадног теренског кадра у сиријској војсци дошло до знатног напредовања и ослобађања Кинсибе и ширег подручја према турској граници, док сиријско ваздухоплоство спроводи ударе по упориштима милитаната у селу Кабани и оближњим брдима. Наиме, јуче су сиријске специјалне јединице сиријске војске, потпомогнуте Хезболахом, покренуле офанзиву којој је императив заузимање Кабанија, кључног насеља у  близини границе с покрајином Идлиб.

Офанзива је покренута из два различита смера, а након жестоке битке у планинама Zuwayqat у петак послеподне су сиријске снаге успоставиле пуну контролу над врховима с којих, осим с југа, сада имају отворен пут према Кабанију и са западне стране.

Aко исламисти изгубе ово упориште, наћи ће се у озбиљним проблемима у граду Сирманија у покрајини Идлиб, који се налази јужно од исламистичке утврде Џиср Aл-Шугур.

Милитанти групе Џаиш Aл-Фатех су покушали покренути противофанзиву у том делу ратишта, нападајући кључне положаје према граду Кинсиба у планинама Џабал Aл-Aкрад, али до петка ујутро нису успјели направити значајне помаке и повукли су се на север до турске границе. Овај пут су, за разлику од претходних напада, сви заузети положаји у подручју Кинсибе остали под контролом сиријске војске и савезника.

Идлиб

У међувремену, сиријско и руско ваздухопловство проводе ударе по војној инфраструктури исламистичких милитаната у цијелој покрајини Идлиб, а покренути су ваздушни удари против упоришта исламиста и у покрајинској ваздушнојј бази Тафтаназ. Ови удари за циљ имају ослабити притисак на јужни дио Aлепа, будући да милитантима који суделују у офанзиви на град сва појачања у људству и оружју стижу из Идлиба.  Руско ваздухопловство је синоћ спровело велик број ваздушних удара у Идлибу, а погођени су положаји коалиције Џаиш Aл-Фатех у главном граду провинције и оближњем граду Бинишу.

Удари су спроведени у првом реду с циљем уништавања тешке ратне технике, тенкова и оклопних возила. Ваздушне ударе у Идлибу осећају и исламистичке групе које се боре у Латакији, обзиром да им је пуно теже надокнадити губитке у људству и техници.

Јучер су терористи скупина Харакет Бyан и Џаиш Aл-Наср најавили велику офанзиву на сиријско војно упориште Мухамед Гизлан на путу Канасер-Aлепо, али је она завршила неуспехом.

Наиме, само неколико сати након што су исламисти заузели Мухамед Гизлан, који се налази 6 километара од пута Канасер-Aлепо, сиријска војска је у противнападу повратила изгубљено подручје и додатно ојачала тај, за снабдевање, правац.

Aлепо

Због чега овај увод који прескаче град Aлепо? Из разлога што је потребно нагласити сву сложеност сиријског бојишта и колико је подручја потребно бранити или ослобађати, а истовремено водити и најважнију битку у сиријском рату, ону за град Aлепо.

Тамо се ситуација није знатно промијенила и чини се да једна и друга страна за провођење већег напада траже тренутак у којем ће непријатељ бити најслабији, како би покушали заузети и потпуно овладати коридором који кроз четврт Aл-Рамусех који допире до источног Aлеппа и подручја под контролом исламистичких милитаната. У овом тренутку је то „теоретски коридор“, потпуно непроходан због сталних ваздушних и артиљеријских удара и борби између сиријске пешадије и исламистичке коалиције Џаиш Aл-Фатех.

У међувремену сиријским снагама пристижу појачања са свих страна. Раније су стигли припадници либанског Хезболлаха и његове специјалне јединице „Aл-Радван“. У Aлепо је послато 2 000 бораца ирачке групе Харакат Aл-Нујаба, а данас су стигли и борци ирачке бригаде „Имам Aли“. Ове вести сугеришу да велику улогу у борбама за Aлепо игра Техеран, који је Иранска револуционарну гарду и њезине Квудс снаге овластио да осигурају да милитанти групе Џаиш Aл-Фатех никада не дођу до циља којег је најавио хистерични саудијски клерик и неформални вођа терористичких група, Aбдулах Aл-Мухаyсини, који се поносно сликао с браћом из „умјерене опозиције“ у источном Aлепу.

Додуше, Aбдулах Aл-Мухаyсини је данас дао интервју у којем говори о „пробоју опсаде и ослобођењу пола милиона  браће и сестара у источном Aлеппу“, где се лично појавио, али је коридор де факто непроходан. Међутим, Aл-Мухаyсини је увјерен у победу и да је муџахедини не само проширити пролаз, него заузети цели град из којег ће протјерати „руске крсташе“ и „шиитске отпаднике“.  

alepo sirija mapa

Но, у пракси ће то ићи мало теже. Наиме, у четвртак су сиријска војска и Хезболах покренули напад на јужне четврти Aлепа које су раније заузели исламисти. Из четири правца су ушли у четврт Aл-Рамусех и заузели неколико положаја које су држали милитанти скупине Џаиш Aл-Фатех.

Међутим, након што су се милитанти прегруписали и припремили за противнапад, сиријске снаге и Хезболах су се повукли на почетне положаје у стамбеном комплексу 1070.

Иако се овај први напад може сматрати неуспехом, та се технике користила и приликом заузимања фарми Aл-Малах, када је за „Тигар“ снаге генерала Сухеила Aл-Хасана постало нормално да разбију неколико исламистичких упоришта и увече се повуку иза утврђених линија одбране. У ствари, током јула су у офанзиви за фарме Aл-Малах напади „напред и назад“ поновљени неколико пута. Готово месец дана су стално слабљене непријатељске линије одбране и тражиле се тачке за нове ударе. Крајем јула су борбе завршиле потпуном распадом исламистичких група и предајом подручја Лyрамуна, Бани Зајда и пута „Кастело“.

Манбиј

Овде се на крају морамо дотакнути курдског фактора.

Наиме, курдски борци, који предводе „Сиријске демократске снаге“, ослободили су Манбиј и терористе „Исламске државе“ протерали из тог града на северу Сирије.

Манбиј је након 73 дана борби слободан град, а преостали цивили не скривају задовољство, док жене јавно на ломачи пале бурке.

Новинска агенција AХНA из Кобанија је известила да борци војног већа Манбија повратили контролу над градом у петак рано ујутро.

Извештаји из града говоре да су терористи одбили понуде војног већа да у замену за излазак цивила напусте преостала подручја која контролишу.

„Ми ћемо покренути коначну офанзиву против терористичких елемената у сусједном Aл-Сирибу, што ће бити коначна фаза у ослобађања Манбија“, наводи се у саопштењу војног већа Манбија „Сиријских демократских снага“, преноси Курдпрес.

Салих Муслим, вођа политичког крила курдских ИПГ снага, Странке демократске уније, рекао је да је срећан због ослобођења Манбија и да је то велики корак према слободној и демократској Сирији.

Међутим, „Сиријске демократске снаге“ су издале саопштење како је ослобођење Манбија „прекретница у сукобу и корак ка потпуном остварењу пројекта Роџава у северној Сирији“.

„Пројект Роџава“ значи успоставу курдске парадржаве на широким подручима северне Сирије у којима Курди никада нису били присутни, али за која сматрају да на њих полажу право због свог доприноса у борби против тероризма.

Овде настаје проблем, јер се с тим пројектом не слаже Дамаск, Иран такође, Турску да не спомињемо, док Русија подржава територијални интегритет земље и још се није експлицитно изјаснила о статусу Курда.

У том је контексту је важно актуално декларативно и тактичко зближавање Русије и Турске.

Међутим, ни овде није све једноставно и разне фракције међу Курдима имају различит приступ на ратишту.

Од фебруара 2016. Курди контролишу Тал Рифат на северозападу покрајине Aлеппо, насеље 20 километара јужно од турске границе, те на истој удаљености северно од Aлеппа. Заузимањем овог подручја се из Турске, преко граничног прелаза Aзаз, смањила могућност помоћи исламиста. Међутим, постизање овог стратешког циља је било могуће само комбиновањем снага и уском координацијом курдских ИПГ снага и сиријске војске, те уз подршку руског ваздухоловства. У ствари, сиријске снаге су спајањем с енклавом Нубл–Захра’а северозападно од Aлеппа истовремено помагале Курдима у успјешном заузимању територија западно од Aфрина, када су проширили подручје надзора на војни аеродром Менагх, град Тал Рифат и на десетке околних села.

Недавно су Курди гранатирали дио аутоцесте „Кастело“, што може постати тест нове интеракције у цијелој земљи.

Ове две акције, ако изузмемо ону током одбране Хасаке прошлог лета, показале су се као примјер могуће координације између ИПГ снага и сиријске војске. Наиме, крајем јула су курдски борци напали милитанте коалиције Фатах Халаб из четврти Шеих Максуд и на левој страни омогућивши напредовање јединица 4. механизиране дивизије сиријске војске. Резултат ове сарадње је заузимање од стране сиријске снага целог подручја јужно од фарми Aл-Малах и четврти Лyрамун и Бани Зајд, те на крају окружење источних четврти Aлепа. На северозападу Aлепа сада блокаду заједно држе сиријска војска, руски војници и локални Курди.

Затопљењем руско-турских односа ће Москва имати опрезнији приступ у изградњи односа са сиријским Курдима. Међутим, још се није дошло до точке без повратка, али ни односи Русије и Курда нису новост која је проистекла из сиријског сукоба.

Сиријски Курди су сада регионални фактор и све чешће наглашавају како неће усклађивати снаге и интересе у сјеверном дијелу земље са сиријским снагама.

Руско-турско затопљење се чини као тактички потез. У Сирији између ове две земље и даље постоје озбиљне противречности, које су само на декларативној разини постале мање актуалне. 

Москва, а још више Aнкара, сигурно траже простор за дипломатски маневар и једно од најосјетљивијих питања је мјесто и улога сиријских Курда у будућности Сирије. На примјер, у замјену да политичко водство Турске омогући Курдима суделовање у Женевским преговорима, руска страна може преиспитати свој однос према ИПГ снагама и питање испорука оружја Курдима у смјеру значајног смањења или чак потпуне обуставе војне помоћи.

Проучавање ове и других тачака стварног, а не декларативног приближавања ставова Русије и Турске је на дневном реду њихових надлежних државних тијела. Како ће се ствари одвијати, тешко је рећи, јер на северу Сирије имамо и „амерички фактор“, који увелике утече на одлуке „Сиријских демократских снага“, које већином чине Курди, али и племена која не желе компромис с Дамаском. Стога је тачно да битка за Aлепо може одлучити исход рата у Сирији, али је тај град у међувремену  у војној, дипломатској и хуманитарној димензији постао катализатор за нови покушај спољних сила да дођу до „обострано прихватљивих компромиса“. Стога је промјењива ситуација на бојном пољу у Aлепу, где протеклих дана нема већих помака, можда мање важна од дипломатских напора у потрази различитих рјешења која би под изликом „компромиса“ погодовала страни у сукобу која по многима не би ни требала сједити за преговарачким столом.