Прочитај ми чланак

ШЕФ УН-а за храну: Десетине милиона куцају на врата глади- Следи ХАОС широм света

0

Око 50 милиона људи је сада на ивици глади, док се још већи број суочава са другим облицима несигурности хране, каже шеф УН за храну Дејвид Бизли, који предвиђа глобални „хаос“ и немире ако нације не успеју да реше велике несташице горива , жита, ђубрива и друга неопходна добра у производњи хране.

Говорећи за Асошијетед прес за интервју у четвртак, Бизли је позвао земље донаторе и приватне филантропе да предузму мере да спрече катастрофалну кризу глади усред текуће несташице, наводећи да ће у супротном настати „хаос широм света“ .

„Педесет милиона људи у 45 земаља [куца] на врата глади“ , рекао је он агенцији. „Ако не дођемо до ових људи, имаћете глад, дестабилизацију нација за разлику од било чега што смо видели 2007-2008 и 2011, и имаћете масовну миграцију.

Ако брзо не стигнемо до овога – и не мислим на следећу годину, мислим на ову годину – имаћете проблем са доступношћу хране 2023. И то ће бити пакао.

Док је директор Светског програма за храну рекао да се укупно око 80 милиона људи суочило са одређеним нивоом несигурности у храни када је он преузео посао 2017. године, та бројка је од тада нарасла на 345 милиона захваљујући низу узрока – што је Бизли назвао „савршеном олујом“. на врху савршене олује.” Између осталих фактора, он је навео дуготрајне економске последице пандемије Цовид-19 и повезане мере затварања, као и значајне проблеме у ланцу снабдевања изазване сукобом који још увек бесни у Украјини и санкцијама одмазде које је увео Запад.

Пошиљке житарица из Украјине и Русије, које обично извозе довољно робе да прехрањују стотине милиона људи, нагло су опале усред борби, као и извоз ђубрива из Русије, другог највећег светског произвођача иза Кине. Економске санкције и директан ембарго на руске производе такође су погоршали проблем, иако су неке земље, укључујући Сједињене Државе, направиле изузетке како би надокнадиле несташице.

Бизли је даље објаснио да свет производи довољно хране за глобалну популацију од око 7,7 милијарди, али је рекао да фармери могу да остваре одговарајуће приносе само коришћењем ђубрива, које се бори да стигне до светских тржишта. Без тога, он је предвидео „пустош“ широм света, посебно у Азији, где је рекао да је „производња пиринча тренутно у критичном стању“.

Званичник је посебно позвао земље Персијског залива да “појачају” доприносе програму за храну, напомињући да су неке земље побрале велике финансијске добитке због растућих цена нафте.

„Овде не говоримо о томе да тражимо трилион долара. Говоримо само о томе да тражимо неколико дана од вашег профита да стабилизујете свет“ , рекао је, додајући „Чак и ако ми га не дате, чак и ако га не дате Светској храни Програмирајте, укључите се у игру… Људи пате и умиру широм света. Кад дете умре сваких пет секунди од глади – срам нас било.”