Прочитај ми чланак

САМИТ ЛИДЕРА ЕУ ЗБОГ МИГРАНАТА: Мигрантска криза изједа Европу!

0

Уочи почетка самита лидера 28 земаља чланица ЕУ у Бриселу, питање миграната се издвојило као једна од најважнијих тема о којима су они давали изјаве.

Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да се може разговарати о бродовима који пристају у другим земљама, на пример у северној Африци, али да је потребно разговарати са тим земљама.

„Не можемо то да радимо изнад њихових глава. Споразум ЕУ са Турском је био споразум око кога су се сложиле обе стране. Морамо то да урадимо заједно са Високим комесаријатом УН за избеглице (УНХЦР) и Међународном организацијом за миграције (ИОМ).

Према њеним речима, одбрана спољних граница је нешто што уједињује Европу, пренео је Ројтерс.

„Земљама које прихватају велики број избеглица потребна је помоћ, али избеглице и мигранти не могу да бирају у којој земљи ће тражити азил“, рекла је Меркелова.

Председник Француске Емануел Макрон изјавио је да ће самит бити место за важан разговор о имиграцији.

„То није ново питање. Европа живи са тим од 2015. године“, рекао је Макрон.

Према његовим речима, пред Европом је једноставан избор, да ли жели национално решење или верује у европска решења и сарадњу.

„Што се мене тиче, ја ћу бранити европска решења и сарадњу у Европској унији у оквиру Шенгена.

Макрон је навео да је Европи потребна сарадња на основу текућих споразума које има и које треба модернизовати.

Туск: Фокус на спољним границама 

Председник Европског савета Доналд Туск изјавио је да је Европска унија успела од 2015. да заустави миграциони ток за 96 процената само јер су одлучили да сарађују са трећим земљама и блокирају илегалну миграцију изван ЕУ.

„Зато ја тражим да се на самиту фокусирамо на спољне границе ЕУ“, рекао је Туск.

Према његовим речима, алтернатива је хаотично затварање граница, укључујући унутар ЕУ као и растући конфликти између држава чланица ЕУ.

Словачки премијер Петер Пелегрини рекао је да је „највећи приоритет у овом тренутку заштита наших спољних граница“, што негира мађарски премијер Виктор Орбан, пренела је агенција Ројтерс.

Како је истакао словачки премијер, најпре се мора почети с тим, а после се може разговарати о ономе што се догађа унутар ЕУ.

Међутим, Орбан тврди да главна тема самита неће бити миграције.

„Тема је демократија у Европи… о ономе у шта људи верују, шта треба да буде урађено“, нагласио је мађарски премијер.

„Комбинација одговорности и солидарности“ 

Премијер Шпаније Педро Санчез рекао је: „Оно што нам је потребно је заједнички одговор на заједнички изазов, а то је миграција и ми морамо да комбинујемо одговорност са солидарношћу.“

„Одговорност у циљу контроле границе ЕУ, да интензивира нашу спољну димензију миграционе политике“, рекао је он.

„И солидарност, такође, са другим земљама, посебно са Немачком, која сада пати услед политичке кризе“, додао је Санчез.

Санчез је рекао да ће бити и тет-а-тет састанак са премијерком Велике Британије Терезом Меј, где ће бити речи о Брегзиту и додао да ће бити настављени преговори и конструктиван приступ који шпанска влада има.

Луксембуршки премијер Хавијер Бетел рекао је да ће на самиту бити заступљене разне теме.

„Ако буде било земаља које кажу ово и ово су црвене линије, онда никада нећемо постићи споразум. Легална имиграција мора да буде правило“, нагласио је Бетел.

Како је навео, има много људи који стижу у различите земље и онда крећу ка Немачкој.

„Разумем Немачку када каже: ‘Зашто морамо да се носимо са свим и свачим?'“, рекао је Бетел.

Фински премијер Јуха Сипила рекао је да ЕУ има практичне проблеме као што је „секундарна миграција“ (мигранти из земље у коју су најпре стигли желе да оду у неку другу земљу Уније) у Финској и Финска је, истакао је премијер, спремна да сарађује са Немачком.

Лидери ЕУ ће без расправе прихватити закључке о проширењу и поздравиће договор о имену који су постигли премијери Грчке и Македоније.

Лидери ЕУ ће се током вечере информисати и о спровођењу поразума из Минска који се односи на стабилизацију ситуације у Украјини.

У петак, другог дана самита, 27 лидера ЕУ, без Терезе Меј, разговараће о напретку у преговорима о Брегзиту и убрзању рада на нацрту будућег оквира односа ЕУ и Велике Британије.

За крај самита остављен је састанка челника земља које користе заједничку валуту евро где се очекују одлуке о јачању архитектуре Европске монетарне уније и банкарске уније.