Прочитај ми чланак

„Шах-мат“ засенио: Руси представили “суштински нови војни авион“

0

Прототип најновијег руског авиона, ловца пете генерације, "Шах-мат" премијерно је представљен у Жуковском на Међународном авио-космичком салону МАКС-2021.

Реч је о првом руском савременом једномоторном вишенаменском борбеном авиону – Сухојев пројекат ЛТС.

Првог дана 15. међународног авио-космичког салона МАКС-2021 који се од 20. до 25. јула одржава на аеродрому Раменскоје код Жуковског у Подмосковљу, јавности је званично представљен пројекат сасвим новог руског вишенаменског борбеног авиона, преноси Tango Six.

Најновији руски лаки ловац пете генерације „Шах-мат“ компаније Сухој биће готов у року од четири године, изјавио је министар индустрије и трговине Русије Денис Мантуров, пренео је Спутњик.

„Мета је погођена“; Русија тестирала најновији ПВО систем

Цена ловца ће се кретати од 25 до 30 милиона долара.

Руска корпорација ОАК (Уједињена ваздухопловна корпорација) која се налази у саставу државне корпорације Ростех, најавила је раније да ће на салону МАКС-2021 први пут бити приказан “суштински нови војни авион“.

У питању је, наводи Tango Six, лаки вишенаменски борбени авион пете генерације који је промовисан као „Шах-мат“, који развија компанија Сухој.

Тај пројекат се званично, бар за сада, ради без финансијских средстава државног буџета. Авион ће највероватније бити намењен извозу.

Како је званично саопштено, на промоцији је приказан нелетећи опитно-експериментални образац (планирано је да постане летећи прототип) чије су фотографије али и снимци већ “исцурели“ у медијима и пре званичног приказивања, како покривеног модела на пистама аеродрома Раменскоје, тако и откривеног модела снимљеног у посебно за презентацију спремљеном хангару.

ЛТС је једномоторни авион, средњекрилац, са подтрупним усисником за ваздух који подсећа на решење са прототипа Боинговог пројекта X-32 који је у такмичењу за програм ЈСФ (Joint Strike Fighter) изгубио од Локид Мартиновог X-35 (сада  F-35 Lightning II).

Оно што је такође заједничко са X-32 је да ЛТС нема хоризонталне стабилизаторе, а руски пројекат неодољиво личи и на концепт МРФ-54Е америчке компаније Нортхтоп.

Капљичаста издигнута кабина, оптоелектронски систем испред ветробранског стакла као, чини се целопокретни вертикални стабилизатори, подсећају на решења са борбеног авиона Су-57.

Москва ће инсталирати годишње 200 станица за е-возила

Осим тога, виђена су и спремишта убојних средстава која се налазе унутар трупа.

На презентацији се могло чути да авион има модлуарну конструкцију и архитектуру, високи потенцијал за модернизацију, економску ефективност (поред обећања малих трошкова коришћења речено је да би цена авиона могла бити 25 до 30 милиона долара, цена сата налета око 4.600 долара), да је конструисан уз помоћ супер компјутера и да је примењена вештачка интелигенција.

Има АЕСА радар који омогућује истовремено праћење 30 и истовремено дејство на шест циљева у ваздуху или на истовремено на два циља на земљи и мору.

Максимална брзина је 1,8 маха, врхунац лета 16.500 м, долет са унутрашњим горивом 2.800 км, максимална носивост 7400 кг, максимално дозвољено опетерећење +8Г, а примењен је аутоматизовани систем логистичке подршке „Матрјошка“, мотор са векторисаним потиском.

Осим тога предвиђена је и уградња савременог оптоелектронског нишанско-навигацијског система.

Од убојних средстава може понети готово читав спектар савременог руског наоружања ваздух-ваздух (ракете РВВ-СД, РВВ-МД) и ваздух-земља (ракете Х-31ПД, Х-58УШКЕ, Х-38, Х-59МК, Гром-Е1 и Е2, бомбе КАБ-250ЛГ, К08БЕ, К029БЕ), ваздух-море (Х-31АД, Х-35УЕ), а занимљиво је да авион нема интегрисан топ већ би могао да га носи само у подвесном контејнеру.

Наоружање се носи у спремницима у трупу, једно веће спремиште има отвор са доње стране трупа, а два мања на боковима трупа. Такође моћи ће да носи наоружање и на спољашњим потркилним носачима.

Путин: Русија се обавезала, испуниће своје обавезе

Према речима потпредседника Владе Русије Јурија Борисова, преноси Спутњик, потражња за најновијим руским ловцима „Шах-мат“ процењује се већ сада на око 300 летелица, а потенцијални купци су Индија, Вијетнам, афричке земље.

Како је додао, извозни успех новог авиона зависиће од брзине којом се нађе на међународном тржишту.

„Надамо се да је крајњи рок 2025-2026. година“, потврдио је вицепремијер.