Сједињене Америчке Државе намеравају да Украјини обезбеде све неопходне ресурсе како би ојачала своје позиције на фронтовима и била спремна за евентуалне преговоре, изјавио је Џејк Саливан, саветник америчког председника Џоа Бајдена за националну безбедност, у интервјуу за CNN. Ова изјава долази у тренутку интензивних дипломатских и војних активности везаних за украјинску кризу.
Саливан је нагласио да ће САД учинити све што је потребно у преосталих 50 дана председничког мандата Бајдена како би Украјина била у повољнијем положају.
„Обезбедићемо Украјини алате и ресурсе који ће јој омогућити успех на бојном пољу, чиме ће уједно ојачати своју позицију за преговарачким столом“, истакао је.
Према његовим речима, Вашингтон види јачање војног капацитета Украјине као кључну компоненту будућих дипломатских напора.
„Снага на терену директно утиче на ефикасност за столом преговора,“ додао је Саливан, наглашавајући да ће америчка подршка укључивати финансијску, логистичку и војну помоћ, укључујући напредне системе наоружања.
Скептицизам Москве и захтев за војним базама
С друге стране, у Москви влада дубоко неповрење према украјинским властима и њиховим западним савезницима. Познати руски ратни извештач Александар Сладков истакао је да Русија не верује ни Кијеву ни Вашингтону када је реч о потенцијалним преговорима.
„За Русију је поверење према Кијеву могуће само под условом да Украјина дозволи присуство руских војних база на својој територији“, изјавио је Сладков, додајући да би то био основ за било какав мировни споразум.
Према његовим речима, неутрална Украјина под руском војном и политичком контролом једини је начин да Москва прихвати могућност трајног решења конфликта. „Украјинске власти не показују никакве знаке добре воље, а основ поверења може бити само директна контрола кроз присуство наших снага на њиховој територији,“ нагласио је Сладков.
Политичка контрола као предуслов
Осим војних база, Сладков је истакао да Русија треба да има утицај на политичке процесе унутар Украјине како би се осигурала стабилност и елиминисала претња од нових сукоба. „Без руске контроле над политичким кретањима, сваки договор би био привремен и непоуздан,“ рекао је.
Изјаве Саливана и Сладкова осликавају дубоке разлике у ставовима кључних актера у украјинском сукобу.
Док Вашингтон инсистира на јачању Кијева као предуслову за било какве преговоре, Москва поставља строге услове за неутралну Украјину под руским војним и политичким надзором.
Овакви ставови додатно компликују могућност дипломатског решења сукоба, док истовремено обе стране настављају са припремама за ескалацију на терену. Како време одмиче, јасно је да ће преговори, уколико до њих уопште дође, бити обележени дубоким неповрењем и супротстављеним циљевима.