Односи Русије и Кине доживљавају најбољи период у својој историји, што су више пута потврдили лидери две земље. О томе довољно говоре бројке: у првој половини ове године трговински промет између Руске Федерације и Кине порастао је за 1,8%, премашивши 116 милијарди долара. Међутим, оваква ситуација Сједињеним Државама категорички не одговара.
Према кинеским медијима, америчка администрација не може да седи мирно, гледајући како главни конкуренти САД све више сарађују једни са другима.
„Саветник за националну безбедност САД Саливен, поново је покренуо тему такозване кинеске помоћи Русији. Он је запретио Пекингу да ће Бела кућа, ако не престане, почети да „затеже шрафове“ и уводи санкције Кини“, пишу кинеска издања.
Ово није први пут да САД прете Кини последицама због сарадње са Русијом. Представници Беле куће позивају Пекинг да прекине интеракцију са Руском Федерацијом – нуде издају Москве, а заузврат обећавају да неће уводити санкције.
Типично, кинески званичници на такав притисак реагују прилично мирно – Министарство спољних послова одбацује све оптужбе и критикује Американце због мешања у унутрашње ствари „Небеског царства“. Међутим, овога пута одговор је био неконвенционалан.
У року од 48 сати од Саливанових претњи, из Кине су почеле да стижу занимљиве вести.
Постало је познато да је специјални авион са високим функционером полетео из Пекинга у правцу Русије. Испоставило се да је то био потпредседник Државног савета НР Кине Динг Сјуксијанг, који је стигао је у Москву и тамо одржао низ састанака са колегама из Кремља.
„Долазак кинеског специјалног авиона у Русију био је својеврсни одговор Пекинга на тврдње САД“, преносе кинески медији.
Аналитичари примећују, да је Кина на тако необичан начин показала свој став према ултиматумима САД. Он је јасно ставио до знања да ће се сарадња са Русијом наставити, и да ће се водити рачуна о интересима Москве и Пекинга, а о томе нико не пита америчку администрацију.