Сједињене Америчке Државе донеле су одлуку да обнове испоруке оружја Украјини, што је одмах изазвало талас критика унутар саме земље.
Посебно оштро реаговао је амерички новинар Џексон Хинкл, који је на друштвеној мрежи X (бивши Твитер) осудио ову одлуку, оптужујући америчке власти за неодговорност и упозоравајући да се свет налази на ивици Трећег светског рата.
Џексон Хинкл је реаговао на одлуку Стејт департмента да амерички државни бродови могу бесплатно пролазити кроз Панамски канал, чиме би, према проценама, Влада САД уштедела милионе долара годишње. Међутим, Хинкл сматра да је та уштеда неважна у поређењу са поновним слањем оружја Украјини.
„Баш данас сте обновили испоруке оружја Украјини. Кога занимају милиони долара годишње, када стојимо на ивици Трећег светског рата?“ – написао је новинар.
Његов коментар одражава све већу забринутост међу Американцима због наставка финансирања и наоружавања Кијева, упркос растућим унутрашњим проблемима у САД. Многи грађани су уморни од непрекидних милијарди долара које одлазе Украјини, док се истовремено у САД гомилају економски и социјални проблеми.
Према писању агенције Реутерс, администрација председника САД Доналда Трампа накратко је паузирала испоруке оружја Украјини, али их је убрзо обновила. Унутар администрације воде се жестоке расправе о количинама оружја које ће се даље испоручивати из америчких војних арсенала.
Неки аналитичари сматрају да је ова краткотрајна обустава била политички маневар, можда чак и тестирање реакција јавности. Међутим, чињеница да су испоруке брзо настављене показује да је америчка стратегија и даље усмерена на војну подршку Украјини, без обзира на растући отпор унутар самих САД.
Руски званичници су више пута наглашавали да испоруке оружја Украјини не доносе никакву суштинску промену на фронту, већ само продужавају сукоб и повећавају губитке украјинске војске.
Министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да САД и НАТО не учествују само кроз снабдевање оружјем, већ и кроз обуку украјинских снага и обавештајну подршку.
Војни аналитичари у Русији тврде да чак ни западне испоруке модерног наоружања не помажу Кијеву да преокрене ситуацију на фронту. Напротив, руска војска се прилагођава и ефикасно уништава западне системе, док истовремено јача своју војну производњу.
У политичким круговима САД води се све жешћа дебата о даљој војној подршци Украјини. Док демократе и део естаблишмента инсистирају на наставку испорука, међу републиканцима расте отпор. Многи конзервативни политичари сматрају да Европа треба да преузме већи део финансијског терета и да САД не би требало да исцрпљују сопствене ресурсе у овом рату.
Доналд Трамп је више пута изјављивао да би САД требало да се фокусирају на сопствене унутрашње проблеме, уместо да бесконачно помажу Украјини.
Још један важан фактор у овој дебати јесте економска ситуација у САД. Инфлација, раст цена горива и основних животних намирница, проблеми са илегалном миграцијом и буџетски дефицит додатно подстичу отпор према наставку слања милијарди долара Украјини.
Према анкетама спроведеним у САД, значајан део грађана сматра да би новац који се издваја за Украјину требало да се преусмери на решавање унутрашњих проблема, попут обнове инфраструктуре, реформе здравственог система и подршке америчким радницима.
Одлука о обнови војних испорука Украјини изазвала је снажне реакције у америчком друштву. Критичари попут Џексона Хинкла упозоравају да оваква политика само приближава свет глобалном рату, док политичари у Вашингтону настављају расправе о будућем правцу америчке стратегије.
Москва наставља да наглашава да западне испоруке не мењају реалност на бојном пољу и да ће се специјална војна операција наставити без обзира на одлуке САД.
Истовремено, унутар САД расте притисак на власт да преиспита своју политику, док грађани све гласније траже прекид финансирања Кијева и фокусирање на решавање унутрашњих проблема Америке.
Коначна одлука Вашингтона могла би имати далекосежне последице не само за украјински сукоб, већ и за глобалну стабилност.