Прочитај ми чланак

Саботажа Северног тока довела до кризе у Европи, лето ће бити тешко за Бајдена

0

Симор Херш, амерички новинар и добитник Пулицерове награде, сматра да је саботажа Северног тока довела до кризе у Европи и да ће се амерички председник Џозеф Бајден суочити са озбиљним критикама због своје умешаности у то.

„Исход је да је главни извор енергије који пролази кроз Западну Европу заустављен. Односно, сада се Европа суочава са кризом. А у будућности ће ово лето и јесен бити веома тешки за Бајдена. Он ће се суочити са огромним критикама због онога што је урадио. То је неоспорно“, рекао је Херш за новине „Чајна дејли“.

Он је додао да није изненађен „глупим“ потезима америчке владе.

„Ја сам новинар. Радим већ 50 година. Јесам ли изненађен глупостима које моја влада ради? Сетите се да сам ја једини писао о масакру у Мај Лај у Вијетнаму. Огуглао сам на потезе моје владе. Она може да ради веома глупе ствари, можда подједнако често колико ради и паметне“, указао је Херш.

Пратите избор наших најбољих вести на Телеграму.
Херш је у извештају објављеном почетком фебруара оптужио САД и Норвешку за саботажу гасовода.

Док су западни медији главног тока у великој мери игнорисали Хершова открића, почетком марта се у њима појавила прича да су за саботажу одговорни украјински диверзанти који нису блиски влади Зеленског.

Херш је указао да је, свега неколико дана пре него што су такви спинови преплавили западне медије, немачки канцелар Олаф Шолц посетио америчког председника у Вашингтону. Чувени новинар је на свом блогу тврдио да су се тада двојица лидера договорили око спина који ће се представити јавности.

„Од тада није било изјава или писаних саопштења ни једне, ни друге владе, али ми је неко ко има приступ дипломатским обавештајним подацима рекао да је било дискусије о уништењу гасовода и да су, као резултат тога, одређени елементи у ЦИА су замољени да у сарадњи са немачким обавештајним службама припреме причу која би америчкој и немачкој штампи обезбедила алтернативну верзију о томе како је уништен Северни ток 2“, навео је Херш на свом блогу.

Херш је такође рекао да постоји могућност да је напад на гасоводе својеврсна казна усмерена против Олафа Шолца због неспремности Берлина да Кијеву раније обезбеди више војне помоћи.

„Једино што могу да закључим јесте да се председник Бајден уплашио да канцелар Шолц не жели да испоручи више оружја. То је све. Не знам да ли је то бес или казна, али је крајњи резултат прекидање главног извора енергије за Западну Европу“, рекао је Херш за кинески лист „Чајна дејли“.

Према Хершовом мишљењу, верзија о „групи Украјинаца са лажним пасошима и изнајмљеним бродом за милион долара“ који наводно стоје иза диверзије, како пишу западни медији, је неутемељена.

„Заиста верујете да је са лажним пасошем могуће тако нешто урадити? Та прича је смешна, али им није сметало да је објаве. И верзија је на крају отпала, мада је Бела кућа, како ми се чини, полагала на њу велике наде“, рекао је Херш.

Експлозије су се догодиле 26. септембра 2022. истовремено на два руска гасовода за извоз у Европу – Северни ток 1 и Северни ток 2.

Немачка, Данска и Шведска, које спроводе истрагу, нису искључиле да је саботажа узрок експлозија. Оператер Северног тока „Норд Стреам АГ“ саопштио је да је штета на гасоводима без преседана и да је немогуће проценити време поправке.

Генерално тужилаштво Русије покренуло је поступак за акт међународног тероризма. Руски председник Владимир Путин је 31. октобра известио да је „Гаспрому“ дозвољено да прегледа место експлозије и шеф компаније Алексеј Милер га је известио о инспекцији. Путин је рекао да је експлозија на гасоводу очигледан терористички акт.