• Почетна
  • СВЕТ
  • Руско – амерички тенковски рат за нова тржишта
Прочитај ми чланак

Руско – амерички тенковски рат за нова тржишта

0
Фото: Танјуг

Фото: Танјуг

МОСКВА – „Армата“, супертенк чија серијска производња почиње 2017. године, биће међу најскупљим у свету. Следи тешка борба за купце, главни противник је „абрамс“, али и „леопард“.

Руски супертенк „армата“, који је био у центру пажње на војној паради у Москви, требало би да крене у серијску производњу 2017, а најкасније 2018. године. Засад је направљено двадесетак таквих тенкова који су дати армији на испитивање, а кад државна комисија да зелено светло да он може бити примљен у наоружање војске Руске Федерације „Урал вагон завод“ ће почети да их серијски производи.

Чак ако никад не запуцају једни на друге, већ сада се зна да ће „армата“ водити велики рат, али онај тржишни са америчким „абрамсом“, немачким „аеопардом“ и оним другим који су у „првој лиги“ грдосија на гусеницама.

Цена једног тенка „армата“ је око 400 милиона рубаља, што је 7,9 милиона долара, па га већ тај податак сврстава међу најскупље тенкове на свету.

Када крене серијска производња „армате“, а Министарство одбране Русије планира да купи чак 3.200 таквих тенкова, јасно је да ће цена за домаће тржиште морати бити нижа. То потврђује и Алексеј Жарич, заменик генералног директора „Уралвагонзавода“ из Нижњег Тагила.

Поређења ради амерички „абрамс М1А2 СЕП“ који се серијски поизводи по последњој модификацији од 2004, кошта 8,5 милиона долара, а произведено их је 10.136. Немачки „леопард 2А6″ који је почео да се производи почетком седамдесетих година прошлог века, кошта 6,76 милиона долара. До сада је произведено 3.480 „лепарда“ разних модела. Немачки тенк „леопард“ сада користе и армије Аустрије, Норвешке, Шведске, Швајцарске, Шпаније, Данске, Грчке, Турске као и још неколико земаља.

Израелски тенк „меркава марк ИВ“, који се серијски производи од 2001, кошта шест милиона долара, а до сада је произведено 2.070 таквих тенкова. Британски „челенџер 2″ кошта 8,6 милиона долара, а од 1993. до сада их је произведено 440.

Најновији кинески тенк ЗТЗ-99 кошта 2,6 милиона долара, а армија овевелике земље је купила 800 таквих тенкова.

У Европи сви признају да је руска „армата“ данас супериоран тенк. Због тога су Немци и Французи одлучили да заједнички направе тенк „леопард-3″, за који мисле да би могао да конкурише руској „армати“. Циљ Немаца и Француза је да направе и почну серијску производњу „леопарда-3″ до 2030. године.

– Генералштаб немачке војске почео је озбиљно да анализира стање својих тенкова после припајања Крима Русији као и рата у Донбасу. Због тога је одлучено да Немачка повећа број тенкова „леопард-2″ са садашњих 225 на 328 – тврде немачки новинари.

Концепцију новог „леопарда-3″ немачки и француски стручњаци би требало да направе у наредне три године. Немачка обавештајна служба је знала да Руси праве нови тенк, што им није било тешко сазнати јер је то јавно речено за време Путинових боравака у Нижњем Тагилу. Секретар Министарства одбране Немачке Маркус Грубел изјавио је да су конструктори новог заједничког тенка већ добили технички задатак, а у три наредне године би требали да се определе хоће ли се „леопард-3″ правити на основи садашње платформе или ће то бити посве нова конструкција.

Зa руски супертенк „армату“ су већ показали интересовање Индија, Кина и партнери РФ из југоисточне Азије. Али како је изјавио Путинов помоћник за војнотехничку сарадњу Владимир Кожин, „Русија намерава да прво задовољи потребе своје армије а затим ће почети извоз пријатељским земљама“.

– Највише интересовање експерата је за „капсулу“ у новом тенку у којој се налази посада и која им знатно повећава шансе да остану живи чак ако је „армата“ директно погођена – указује Кожин.

Потпредседник руске владе Дмитриј Рогозин, задужен за војноиндустријски комплекс, рекао је да граната коју ће користити „армата“ може да пробије метар челика..

Интересантно је да у фабрици тенкова у Нижњем Тагилу кажу да се на бази тенка „армата“ могу направити различити модели војне технике, од ПВО система до возила која се могу кретати у подручјима загађеним од радијације или разних хемикалија.

 

Извор: Вечерње новости