Прочитај ми чланак

Руски сенатор: Немачка би до краја године могла да покрене „Северни ток 2“

0

Немачка би могла да донесе одлуку о покретању гасовода „Северни ток 2“ до краја ове године, уколико се суочи с тешким последицама енергетске кризе, сматра први заменик шефа Међународног комитета Савета Федерације Русије Владимир Џабаров.

„Не искључујем могућност да до краја године Немачка пусти у рад гасовод ‘Северни ток 2’, када нестане стрпљења и ако постане веома тешко“, рекао је Џабаров.

Канцелар Немачке Олаф Шолц је раније рекао да је важно наставити дијалог с председником Русије Владимиром Путином, а чешки експерти сматрају да је могуће покретање гасовода „Северни ток 2“ због гасне кризе у Немачкој. У Прагу, такође, сматрају да је могућ раст проруског расположења у Европи.

„Господин Шолц одлично разуме да, уколико животни стандард у Немачкој нагло опадне, нико неће питати какав је став Немачке према Русији, него ће питати због чега смо почели лошије да живимо“, рекао је сенатор, истичући да је Русија спремна за сарадњу.

Он сматра да последње изјаве које стижу из Европе представљају одређене сигнале који говоре о могућим променама расположења на континтенту.

„У последње време највише циче Литва, Летонија, Естонија, Пољска, такозване младоевропске земље. Опрезније ставове износе Немачка, Француска, Италија. Мислим да су сви они осетили какве би последице по њих могао да има прекид економских веза с нашом земљом“, нагласио је Џабаров.
Европа и даље трпи притисак због проблема с испорукама гаса из Русије. Извоз руског гаса је опао након почетка војне операције у Украјини. Испоруке преко „Северног тока 1“ и украјинског гаснотранспортног система су се знатно смањиле, а преко гасовода „Јамал-Европа“ су потпуно прекинуте.

„Северни ток 2“ је гасовод капацитета 55 милијарди кубних метара годишње и протеже се од обала Русије, кроз Балтичко море, до Немачке. Реализовала га је компанија „Норд стрим АД“ заједно с „Гаспромом“ као јединим акционаром. Изградња гасовода је трајала три године и окончана је 2021. Ипак, након почетка специјалне војне операције у Украјини, западне земље су увеле серију санкција Русији, а Немачка је обуставила сертификацију гасовода, наводећи да је пројекат практично замрзнут.