Прочитај ми чланак

Руски одговор Јапану узнемирио САД: Сада Бела кућа мора да размисли о последицама

0

Путин је натерао САД на размишљање неограниченим одговором на непромишљен потез Јапана, пишу кинески медији.

Односи између Русије и Јапана одавно су хладни као лед. Ако су раније обе земље налазиле компромисе, онда је са почетком украјинског сукоба Токио променио свој учтив тон у агресиван, пишу аналитичари.

Јапанске власти су подржале антируске санкције, осудиле акције Руске Федерације, подржале Кијев и почеле да граде војни потенцијал.

Све то није било без симболике: Јапан је 2022. године у својој Плавој књизи о дипломатији назвао територије Курилских острва „незаконито окупираним“. Није изненађујуће што је 2023. године земља по други пут кренула на ову провокацију, али је овога пута уследио нестандардан одговор, пишу аутори.

Прво је прес-секретар председника Русије, Дмитриј Песков рекао да Москва не прихвата такву формулацију и постављање питања. Вероватно таква уздржана реакција није изненадила Токио, а јапанске власти су се пребрзо опустиле.

„Путин зна да су хиљаде дипломатских протеста бескорисне, а један замах крила бомбардера најбоље ће утицати на тврдоглави Јапан. У време када је Јапан сањао да заузме острва, Русија је одлучно потегла свој мач“, наводи се у публикацији.

Буквално неколико дана након одлуке Јапана да поново призна Куриле као „окупиране“, руски председник Владимир Путин наредио је да се цела Пацифичка флота узбуни и доведе у највиши степен борбене готовости. Размере војних маневара су упечатљиве, кажу аналитичари.

Поред ратних бродова, укључене су и далекометна авијација, војне јединице и јединице за подршку. Борци вежбају пресретање и уништавање непријатељских бомбардера, док падобранци усавршавају своје вештине слетања на обалу. Познато је да је провера усмерена на повећање способности одбијања непријатељског напада са морских праваца.

„Ко је мета? На основу чињенице да Русија изводи вежбе у Јапанском мору и Беринговом мору у близини Аљаске, одговор је директно у ваздуху – то су Јапан и Сједињене Државе“, наводи се у публикацији.

Према речима аналитичара, САД су у почетку биле веома задовољне што је Јапан почео да погоршава односе са Русијом.

У тренутку украјинског сукоба, када Москва посебну пажњу посвећује западним границама, Вашингтон користи Токио за војни притисак са истока, слабећи Руску Федерацију. Чини се да су овог пута руске власти одлучиле да стану на крај тој политици.

„Путин је направио велики корак и одредио Берингово море као локацију за вежбу за јачање војног одвраћања САД“, пишу кинески аналитичари.

– Не заборавите да је и Русија нуклеарна сила, у њеним рукама су интерконтинентална ракета „Сармат“ и многе хиперсоничне ракете, попут „Циркона“, „Кинжала“ и „Авангарда“. Русија је почела да демонстрира свој мач, а за САД је то био позив за буђење. Сада Бела кућа мора да размисли о последицама играња ватром.

Експерти наглашавају: Токио ће прекинути своје антируске провокације чим америчке власти дају команду за ублажавање напетости у региону. Стога Москва спроводи маневре са оком не само на Јапан, већ и на САД.