Прочитај ми чланак

Руски научници открили: Од сада заштита усева без употребе пестицида!

0

Руски научници са Сибирског федералног свеучилишта (СибФУ, Краснојарск, Русија) развили су јединствену методу заштите усева од патогена. Према ауторима студије, нови ће лек омогућити одустајање од прскања усева пестицидима.

Резултати студије објављени су у International Journal of Biological Macromolecules.

Како су објаснили стручњаци, традиционалне методе заштите усева укључују обраду житарица, тла и биљака хемикалијама неколико пута годишње, док се нови производ ставља у тло једном пре сетве и траје читаво вегетативно раздобље.

Учинак је постигнут захваљујући посебном полимеру који је развио СибФУова лабораторија нових биоматеријала под водством докторице биолошких наука Татјане Волове. Овај се полимер разграђује у тлу унапред одређеном брзином, поступно ослобађајући активну твар, што јамчи оптималан режим заштите биља.

“Биоразградиви полимер који смо развили потпуно је нешкодљив за тло. Одабрали смо еколошки прихватљиве, јефтине и хемијски неутралне додатке да осигурамо потребну масу и време разградње: глину, тресет и брезове пиљевине. Адитиви омогућују производњу лека у облику таблета или гранула које једноставно требате ставити у тло током сетве”, рекла је Татјана Волова.

Научници су истакли да се активна твар ослобађа у мини дозама, тако да токсини који плаше и убијају патогене гљивице и коров не би дошли на плодове и зелене делове биљке.

“Постоје очигледни недостаци традиционалних метода заштите усева. Хемикалије које је потребно неколико пута прскати током лета испиру се кишом или односе ветровима, што је опасно за околину: током посљедњих пет година, број пчела, укључујући домаће, смањио су се за готово половину у пољопривредним регионима због неконтролиране употребе пестицида. Штавише, стална употреба пољопривредних стројева повећава трошкове производње. Наш производ нема тих недостатака”, изјавио је Јевгени Киселев, сарадник и аутор студије те истраживач у СибФУ-овој лабораторији за биотехнологију нових материјала.

Према научницима, нови лек већ је прошао лабораторијско испитивање и провере усклађености са сигурносним стандардима. Кориштени токсини доказали су своју учинковитост против низа корова и патогеног узрочника најопасније болести житарица, фусарије.

Лек се још увек испитује на Државном аграрном свеучилишту у Краснојарску и на Краснојарском истраживачком институту за пољопривреду. Истраживање је проведено под водством Сабу Томаса, водећег стручњака за полимере и нано-композите и професора емеритуса на Федералном свеучилишту Сибериан.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!