Прочитај ми чланак

РУСКА ПРАВДА: Грузија разуме ко је победник на Нагорном-Карабаху (МАПА)

0

Главни резултат рата на  Нагорном-Карабаху је престанак савеза Турске са Великом Британијом и Сједињеним Државама. Запад је изгубио способност да утиче на ситуацију на Кавказу; чак је и Грузија то приметила.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да је споразум о потпуном престанку непријатељстава у Нагорном-Карабаху увредио Запад.

„Разговарао сам јуче телефоном са француским колегом, а моји сарадници су разговарали са америчким партнерима. Осетили смо негде… Па, знате, нешто као замерка – кажу: како тако, ништа нам није детаљно речено“, рекао је руски министар на конференцији за новинаре у четвртак 12 новембра и додао:

„Турска неће учествовати у мировној операцијама ,већ ће их посматрати само са територије Азербејџана”.

Након тога, шеф тајне обавештајне службе Велике Британије Ричард Мур дошао је у Анкару.

Анкара и Лондон су изгубили на Кавказу

Турколог Станислав Тарасов сматра да су Велика Британија и Турска изгубиле могућност да утичу на догађаје на Кавказу. Експерт сматра да се то догодило углавном захваљујући коректној игри азербејџанског председника Илхама Алијева, који се кладио на Русију, као и свакако показивањем важне улоге Турске у решавању сукоба.

Али, Тарасов још и додаје: 

„Алијев не жели да га предводи Реџеп Ердоган, који намерава да постане центар турског света”, изјавио је турколог на радију Вести ФМ у петак, 13. новембра.

Према његовом мишљењу, ово је почетак формирања руско-азербејџанског савеза на Кавказу, који ће користити Турску за ситуационе интересе, показујући јој своју лојалност, али не дајући јој простор за маневрисање. Када је у питању Јерменија, према речима експерта, ова земља се суочава са великим променама, пре свега у схватању да само Русија може да гарантује њену безбедност у региону.

Реакције из Грузије

Како је истакао Станислав Тарасов, успех осовине Русија-Азербејџан прихваћен је у Тбилисију, који се сложио да обезбеди свој ваздушни простор на „одређени период“ за пребацивање руских трупа у на Нагорном-Карабаху. Штавише, грузијска председница Саломе Зурабисхвили не само да је честитала странама у сукобу, већ се чак захвалила Русији што је окончала рат и прогласила „долазак нове ере на Кавказу“.

Амерички државни секретар Мајк Помпео стиже у Грузију у уторак, 17. новембра. Вероватно са истом сврхом као Мур у Турску: да схвати шта се десило, као и зашто је лојалан савезник изненада подржао „агресора“.

Према речима грузијског експерта Арчила Сикхарулидзеа, Вашингтон је „скрајнут“ споразумом потписаним између Русије, Азербејџана и Јерменије о окончању рата у Нагорном-Карабаху и појавом руских мировних снага у зони сукоба, што озбиљно мења равнотежу снага широм Кавказа у вези са променом статуса кво на Нагорном-Карабаху.

Русија је једини гарант безбедности Кавказа

Леонид Крутаков, политиколог, публициста и ванредни професор на Банкарском факултету руске владе, изјавио је за Правда.ру да је најважнији резултат свега да су Сједињене Државе практично избачене са Кавкаског мора, „остају само у Грузији и на путу гасовода Баку-Џејхан“.

Експерт верује да ће Грузија „сада озбиљно размотрити промењену безбедносну конфигурацију Кавказа“.

Према његовим речима, кључни играчи у региону је тројка Астане (Русија, Иран, Турска), која је данас најбитнији играч на Блиском истоку.

„Видимо да Американци губе своје зоне контроле и утицаја на Кавказу. Јасно је да ни Никол Пашињан ни други следбеници Вашингтона, неће седети на власти у Јеревану после пораза у рату на  Нагорном-Карабаху”, рекао је Леонид Крутаков.

Према његовом мишљењу, Алијев је направио свој избор у корист Русије, јер савршено добро разуме да једини гарант мира на  Нагорном-Карабаху може бити Москва, као и да:

„Јерменија никада неће прихватити Турску као мировњака, а Американци немају искуство мировних снага у правој борби”.

„Алијев је био врло свестан да је без пристанка Русије једноставно немогуће успоставити било какву моћ и политички паритет на Кавказу“, рекао је Леонид Крутаков.

Јасно је да региону престоји дуг пут ка помирењу, али ваљда он неће бити крвав.

„Постигнути споразуми створиће неопходне услове за дугорочно и пуноправно решење кризе око Нагорно-Карабаха, на праведној основи и у интересу јерменског и азербејџанског народа”, рекао је руски председник Владимир Путин у свом обраћању поводом споменутог споразума.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!