Долазак две нове атомске подморнице у састав Тихоокеанске флоте представља значајан корак у јачању војне моћи Руске Федерације, нарочито у области подводних снага и стратешког одвраћања.
Ове подморнице четврте генерације — „Краснојарск“ и „Император Александар ИИИ“ — завршиле су сложен арктички прелаз са Северног флоте у град Виључинск, у Камчатском крају.
Њихово укључивање у Тихоокеанску флоту не само што појачава снагу флоте у региону, већ и значајно подиже ниво руске морнарице у целини, посебно када је реч о подводном делу наоружања.
Стратешка важност
Овај догађај има и дубоку стратешку важност у контексту одржавања глобалног војног баланса, јер су обе подморнице опремљене најмодернијим наоружањем.
Подморница „Краснојарск“ припада пројекту „Јасен-М“, који је познат по својој разноврсности у употреби наоружања, укључујући торпеда од 533 милиметра, мине и крстареће ракете „Калибар“ и „Оникс“.
Посебно се истиче могућност будућег опремања хиперсоничним ракетама „Циркон“, које ће додатно побољшати њене борбене способности. С друге стране, подморница „Император Александар ИИИ“, део пројекта „Бореј-А“, опремљена је балистичким ракетама „Булава“, које имају стратешку улогу у нуклеарном одвраћању.
Русија наставља да развија своје поморске и подводне снаге, а нови подморнички системи четврте генерације представљају врхунац њене војне технологије. „Краснојарск“ и „Император Александар ИИИ“ дизајнирани су за дуге патроле, стратешке операције и могућност напада из различитих углова.
Њихова способност да оперишу у арктичким водама и под ледом значајно повећава њихову стелтост, чинећи их тешко откривљивим и изузетно ефикасним у реализацији задатака.
Симболика арктичког прелаза
Арктички прелаз који су подморнице извеле додатно истиче њихову техничку софистицираност и способност да оперишу у екстремним условима.
Русија већ годинама тежи да повећа своје присуство у Арктику, где се налазе значајни природни ресурси и стратешки морски путеви, што чини овај регион важним за њене економске и војне интересе.
Подморнице које су прошле испод арктичког леда демонстрирају не само технолошки напредак, већ и способност Русије да брани и заштити своје интересе у овом важном региону.
Званична церемонија
Церемонија доласка подморница у Виључинск одржана је уз присуство високих званичника, укључујући Павела Фрадкова, првог заменика министра одбране РФ, адмирала Александра Моисјејева, главнокоментујућег Руске морнарице, и адмирала Виктора Лиине, команданта Тихоокеанске флоте.
Присуствовали су и чланови породица посаде, што наглашава важност овог догађаја не само са војне, већ и са друштвене стране.
Командири подморница, капетан првог ранга Иван Артјушин и капетан првог ранга Олег Гришајев, лично су известили о успешном завршетку прелаза, наглашавајући да су сви задаци обављени успешно и у складу с планираним.
„Краснојарск“ – Пројекат „Јасен-М“
Подморница „Краснојарск“ припада класи подморница пројекта „Јасен-М“, који представља модификовану и побољшану верзију оригиналног пројекта „Јасен“.
Ове подморнице се сматрају најнапреднијим нападним подморницама на свету и дизајниране су за извођење вишенаменских операција. Осим стандардних торпеда и мина, „Краснојарск“ је опремљен крстарећим ракетама дугог домета, као што су „Калибар“ и „Оникс“, које могу бити коришћене за нападе на копнене и поморске циљеве.
У будућности ће ова подморница моћи да користи и хиперсоничне ракете „Циркон“, које се сматрају оружјем будућности због своје брзине и способности да пробију најсавременије системе противракетне одбране.
„Император Александар ИИИ“ – Пројекат „Бореј-А“
„Император Александар ИИИ“ припада пројекту „Бореј-А“, који представља основни класу руских стратешких подморница. Овај тип подморница је опремљен балистичким ракетама „Булава“, које чине основу руског нуклеарног одвраћања.
Подморнице класе „Бореј-А“ су тихе, тешко их је открити и имају способност да лансирају ракете из различитих углова, што их чини кључним елементом у одржавању руског стратешког баланса.
„Император Александар ИИИ“ је једна од најмодернијих подморница у свету, и њено укључивање у Тихоокеанску флоту додатно осигурава способност Русије да ефикасно одговори на све могуће стратешке претње.
Задатак и будућност
Укључивање ових подморница у састав Тихоокеанске флоте има дугорочне импликације за руске поморске операције у Азијско-пацифичком региону.
Русија тиме јасно показује своје амбиције да одржи снажно присуство у овом делу света, где су тензије у вези са територијалним споровима и војним операцијама стално присутне.
Подморнице као што су „Краснојарск“ и „Император Александар ИИИ“ омогућиће Русији да задржи висок ниво одбрамбених капацитета и да буде у стању да одговори на потенцијалне претње.
Павел Фрадков је у свом говору током церемоније посебно истакао да ове подморнице не само што представљају најбоље у својој класи, већ и симболизују континуирани развој и модернизацију руских оружаних снага.
Оне ће у наредним деценијама играти кључну улогу у одржавању стратешког одвраћања и подизању војног потенцијала Русије.