Прочитај ми чланак

Руска одмазда: Смањићемо производњу нафте као одговор на ограничење цена

0

Указ председника Руске Федерације о мерама које ће бити одговор на увођење ограничења цене нафте је скоро усаглашен и ускоро ће бити објављен, обавестио је Новак

Као одговор на ограничење цена, Русија планира да забрани испоруку нафте и нафтних деривата земљама које су то увеле и спремна је да смањи производњу, рекао је потпредседник руске владе Александар Новак за ТВ канал „Русија 24“.

Према његовим речима, производња би могла бити смањена до седам одсто почетком 2023.

Заменик председника Владе подсетио је на предстојећи указ председника.

„У оквиру ове уредбе постоји забрана испоруке нафте и нафтних деривата оним земљама и оним правним лицима која ће поштовати горњу границу цене коју је увела Европска унија“, рекао је Новак.
Према његовим речима, Москва је спремна да иде на делимично смањење производње нафте.

„Почетком следеће године ћемо можда имати смањење негде између 5 до 7 хиљада барела дневно. То је за нас око пет до седам одсто“, додао је потпредседник Владе и појаснио да је реч о малом износу, али да такав ризик постоји.

Према годишњим резултатима, производња нафте у Русији ће порасти за два одсто у односу на прошлу годину, на 535 милиона тона, а прерада нафте за пет одсто, изјавио је потпредседник руске владе.

„Производићемо око 5 одсто више нафтних деривата него прошле године“, најавио је руски дипломата.

Навео је и да ће, према резултатима године, производња гаса у Русији пасти за 18 до 20 посто, што је мање од 671 милијарду кубних метара.

„Постоји делимичан пад у гасној индустрији, за око 18 до 20 процената, што значи да ће наша гасна индустрија ове године произвести 671 милијарду кубних метара гаса. То је велики обим, од чега ће отићи око 470 милијарди кубних метара гаса отићи на домаће тржиште“, појаснио је Новак.

Саопштење је уследило након што је руски председник Владимир Путин рекао новинарима у четвртак да ће почетком следеће недеље потписати декрет о мерама одмазде на ограничење цена руске нафте, у, како је рекао, мерама предострожности.

„Указ председника Руске Федерације о мерама које ће бити одговор на увођење ограничења цене нафте је скоро усаглашен и ускоро ће бити објављен“, обавестио је Новак.

5. децембра ступиле су на снагу санкције Запада. Европска унија је престала да увози руску нафту која се транспортује морем, а земље Г7, Аустралија и ЕУ увеле су ограничење цене у поморском транспорту од 60 долара по барелу.

Москва је критиковала горњу границу цена као покушај да се манипулише „основним принципима слободног тржишта“, упозоравајући да Русија неће продавати нафту оним земљама које усвоје горњу границу.