Прочитај ми чланак

Русима до затварања Бахмута остало мање од два километра, опкољавају и Авдејевку

0

Трка с временом: Хоће ли опкољени капитулирати пре него што Кијев покуша деблокаду?

Судбина украјинских војника у полуопкољеном Бахмуту (Артјомовску) приближила се свом драматичном расплету.

Руске клинови који надирањем са југа и севера одесцају Бахмут од Краматорска и Славјанска сада су међусобно удаљени мање од два километра. А све што је између њих, укључујући и два макадамска пута, држе под ватреном контролом.

Руси сада држе безмало 70 одсто Бахмута.

Оснивач „Вагнера“, Јевгениј Пригожин, обавестио је министра одбране РФ, Сергеја Шојгуа, да су његови одреди заузели центар Бахмута.

Сад је само питање: хоће ли Руси успети да потпуно затворе Бахмут, и сломе отпор његовог гарнизона, пре него што Кијев нареди својима да покушају да га деблокирају.

По подацима војног аналитичара Михаила Онуфриенка, војни врх Украјине према Бахмуту је већ послао четири нове бригаде – по једну моторизовану и тенковску и две састављене од `територијалаца`.

Међутим, Кијев је на прагу да добије још један „Бахмут“.

Руси су пробили украјинску одбрану западно од Красногоровке и атакују Степовое, са чијим преузимањем ће под њиховом контролом бити неколико изузетно важних узвишења која ће им олакшати даље напредовање ка Авдејевки.

Украјинском гарнизону у том граду, око којег се такође стееже обруч, остаће фактички једино пут ка Орловки којој су се Руси са југа примакли на само 6-7 километара

Према њој надиру са југа и југоистока, а прва мета им је насеље Ласточкино.

Војни аналитичар Јуриј Подољака процењује: „Исход битака за Бахмут и Авдејевку умногоме ће одредити даљи ток рата. Ко сада победи – аконтирао је своју коначну победу. Другим речима: ко сада изгуби – тешко ће избећи коначни пораз“.

Подољака је уверен: „Русија може на крају победити чак и ако сада буде „нерешено“, или ако и изгуби, а за кијевску хунту ће пораз бити катастрофа јер ће свима у Украјини бити јасно и да је крај хунте близу и да је Русија дошла заувек“.

Са њим је суштински сагласан и бивши саветник шефа Пентагона пуковник Даглас Мекгрегор.

„Критика деловања украјинског председника Владимира Зеленског, која је све чешћа у америчкој штампи, одражава жељу Сједињених Држава да се дистанцирају од предстојећег неуспеха у Украјини. Бајденова администрација почиње да говори да се <…> Украјина распада, да Американци нису успели и да је време да оду“.

Према његовим речима, Американце већ постепено навикавају на неминовност неуспеха Украјине.

Он у том контексту наглашава: „Украјина је у тешкој ситуацији. Њени људски ресурси су на измаку, а мобилисани су слабо увежбани“.

Амерички колумниста Френсис Семпа је у чланку за American Spectator je указао: „Власти САД су почеле да признају неизбежност пораза Украјине у сукобу са Русијом“.