Прочитај ми чланак

Русија уводи програм „златних виза“: Познати услови за трајно пребивалиште

0

Москва -- Странци би у Русији могли да добију трајно пребивалиште уз инвестицију вредну 130.000 долара, преноси "Москва тајмс".

Наиме, Русија планира да уведе шему „златних виза“, односно да странцима понуди трајно пребивалиште у замену за инвестиције у руску економију, објавио је сајт „Известије“ у петак.

Према нацрту прописа који је припремило Министарство економије те земље инвеститорима би било понуђено трајно пребивалиште за инвестиције у руску привреду у вредности од најмање 10 милиона рубаља (130.000 долара).

Како пише „Москва тајмс“, Русија се нада да ће та шема привући инвеститоре из „проблематичних“ јурисдикција у Африци, са Блиског истока и из Азије.

Трајно пребивалиште пружа власницима широк дијапазон права сличним аонима које поседују грађани Русије, изузев права гласа или пријема у војну службу. Трајни резиденти опорезују се истом стопом као и руски грађани – што може бити значајно ниже него за странце. Такође могу да улазе и излазе из Русије без виза, користе безвизне режиме Русије са другим земљама, раде у Русији без потребе да ваде радну дозволу, имају приступ државним службама и отварају фирме и започињу послове уз много мање бирократије.

Међутим, неки стручњаци казали су „Известији“ да су предложени трошкови у руском програму релативно виаоки у односу на сличне шеме у траженијим дестинацијама, као што су земље ЕУ и карипска острва.

Најјефтинија могућност коју предлаже Министарство економије предвиђа да странац оснује компанију у Русији, инвестира 10 милиона рубаља и запосли најмање 10 руских радника. Да би се добило трајно пребивалиште куповином некретнине или државних обвезница, потребно је да апликант инвестира најмање 30 милиона рубаља (390.000).

За сличан програм постоји у Грчкој, чиме се добија трајно пребивалиште у ЕУ, потребно је само 250.000 евра (300.000 долара) инвестиције у некретнине.

Осим тога, очекује се да кандидати положе тест из руског језика како би њихова пријава била успешна. А и руски прописи о томе да стални резиденти морају пријавити рачуне у страним банкама би такође могли умањити привлачност овог програма, пише Белл.

Руске власти до сада нису благонаклоно гледале на друге програме „златних“ пасоша и виза, који су омогућили богатим Русима – и њиховом новцу – да напусте земљу. Та земља је ћак протеклих година покренула контроверзан пројекат привлачења руских инвеститора натраг, обећавајући им пореску амнестију за оне који врате свој капитал у Русију.