Прочитај ми чланак

Русија упозорава: Постоји опасност од распоређивања нуклеарног оружја у Аустралији

0

Проблем партнерства АУКУС (између САД, Велике Британије и Аустралије) је у томе што на територији ненуклеарне Аустралије може бити распоређено нуклеарно оружје, изјавио је заменик директора Одељења за неширење и контролу наоружања при Министарству спољних послова Русије Игор Вишневецки.

„Проблем је што је у оквиру партнерства предвиђена изградња војне инфраструктуре нуклеарних држава на територији ненуклеарне државе. Постоји вероватноћа да у будућности у Аустралији може бити распоређено нуклеарно оружје, али без његовог формалног пребацивања под контролу Канбере по аналогији са Белгијом, Немачком, Италијом, Холандијом и Турском“, рекао је Вишневецки.

Генерално, има много питања за АУКУС, а учесници у партнерству ће морати да одговоре на њих, нагласио је дипломата.

Вишневецки сумња да ће САД, Велика Британија и Аустралија омогућити инспекторима Међународне агенције за нуклеарну енергију потпуни приступ нуклеарним електранама подморница које ће бити испоручене Канбери, а које су пандан подморница које користе државе нуклеарне „петорке“.

Постоји могућност нуклеарног тестирања у Северној Кореји

По речима Вишневецког, постоји могућност нуклеарног тестирања у Северној Кореји, обављају се радови на полигону Пхунгери, али Русија на свим међународним платформама апелује на земље да се ситуација не погоршава и да се реагује пропорционално.

„Русија не признаје Северну Кореју за нуклеарну државу, као ни било коју другу земљу која није призната као таква у складу са Споразумом о неширењу нуклеарног наоружања. Апелујемо на денуклеаризацију Корејског полуострва што је пре могуће“, рекао је он.

Такође је истакао да су покушаји санкционог притиска на Северну Кореју исцрпљени, те да је очигледно да Пјонгјанг неће направити једностране уступке.

Вишневецки је додао да се Русија залаже за стварање услова за обнављање преговора о нуклеарном проблему Корејског полуострва, али да то, очигледно, не улази у планове Вашингтона који, заједничким војним вежбама са Сеулом, практично тера Пјонгјанг да да развија нуклеарно оружје у циљу заштите свог суверенитета.

На војној паради поводом 90. годишњице оснивања војске Северне Кореје, лидер Ким Џонг Ун је обећао да ће убрзати развој нуклеарног оружја и користити га ако буду угрожени фундаментални интереси земље.

Аустралија, САД и Велика Британија су 15. септембра склопиле безбедносни пакт АУКУС, којим ће Канбера добити технологију да изгради осам подморница на нуклеарни погон. Аустралија је након уласка у пакт одустала од куповине подморница од Француске, због чега је Париз оптужио Канберу због лажи и повукао амбасадоре из Вашингтона и Канбере.