Прочитај ми чланак

РУСИЈА У ЕВРОПИ – треба ли јој то?

0

Анкета проведена међу становницима Европске уније о Русији, укључујући Велику Британију која је још увек у ЕУ, дала је врло занимљиве резултате.

Међу западним европским земљама је пуно мањи постотак људи који верују да је Русија део Европе. Тако 65% Француза и 52% Британаца верује да Русија није Европа. Немачка, која је у средишту ЕУ, подељена је отприлике напола. 49% Немаца верује да су Руси Европљани, а 46% да нису.

Може су чинити неочекивано, али Пољаци у огромној већини, њих 77%, Русију виде као европску земљу.

Другим речима, што су становници континента удаљенији од Русије, веће је њихово уверење да ова земља никако не може чинити једну целину с Европом. Овде није питање, барем се претпоставља, воли ли неко или не воли Русију.

Према анкетама у посљедњих неколико година Пољаци пуно мање воле Русију од Француза.

Не постоји разлог ни да се код Пољака може говорити о “славенској солидарности“. Напротив, пољске култура сликовито Русију описује као “оријенталног деспота”, а пољски мислиоци су створили познату изреку “како су Руси покрштени Татари и Монголи”.

Требало би промислити о разлозима неслагања на темељу перцепције концепта саме “Европе”. Једноставно речено, овај концепт је пуно важнији за становнике средишњих и источних делова Европске уније, него за становнике њезиних западних земаља.

Није случајно анкете о ставовима према ЕУ показују изненађујуће сличан резултат. Критичнији према ЕУ, осим немилосрдно опљачкане Грке, само су Французи и Британци, а опет су Немци у средини. Пољаци су категорични вро-оптимисти. Ниво “свести о ЕУ” такође драматично пада од истока према западу.

То јест, ако у Кракову реч “Европа” значи пуно више од једноставног географског појма и чак има неке “вредности”, у Лиону и Манчестеру та реч има много мање значења. На западу Европе су још увек остали при концептима “Француска”, “Шпанија”, “Британија”, “Немачка” и тако даље према попису.

Разлог зашто западноевропске земље немају заједнички поглед на Европу је што је они гледају “изнутра” вековима. Извана Европа изгледа пуно монолитније.

Немачка је засебан случај када је у питању заједништво западне Европе, јер су Немци током протекла два миленијума имали више покушаја стварања паневропског царства и историјски се виде у њезином средишту. Европа за њих значи нешто конкретно, наиме “подручје за савладавање и доминацију”.

Уопштено говорећи, становници главних европских земаља имају лоше мишљење о Европи као општем концепту. За њих се земље с тешко изговорљивим именима налазе у посебној карти – “Источна Европа”. Док Русија, са Сибиром, војском, балетом и депресивним писцима, дефинитивно припада другом свемиру.

Али најзанимљивије није што мисле Европљани, већ што Руси мисле о себи.

У Русији питање да ли су Европљани већ две године постаје тема за време Олимпијаде. Истовремено, присташе одговора “да” придају Русију врло имагинарни “европеизам”, који се ипак перципира као нешто извана. То је, наравно, опростиво и разумљиво. Европа предуго доминира светом културе, трговине и науке.

Но, времена се мењају. Разлика између Европе и Русије у имагинарног класичног руског интелектуалца расте у прилично брзом ритму. И није реч само о промењивој “антрополошкој слици” европских метропола, на које туристи првенствено обраћају пажњу. реч је о културним, друштвеним и политичким догмама, које се зову “вредности”.

Већ споменута Пољска, где се сматрају Европљанима, посљедњих година се активно противе “западним вредностима”, што уништава европско јединство. Растући сукоб између изворних западних држава ЕУ и нових чланица из средње и источне Европе је главна претња јединству и опстанку Европске уније и то није једноставан окршај, него сукоб вишезначних идентитета, повијести, вредности, религија и тумачења демократије и солидарности.

Другим речима, исток је “другоразредна” и “неаутентична” Европа која је под нападом. На истоку “погрешно” тумаче чак и демократију, да не спомињемо чињеницу да “Новој Европи” недостају идентитети или вредности.

Дакле, мудра одлука је, ако сте већ вани, да се Европљанин не може постати силом, без обзира на границе континента.