• Почетна
  • СВЕТ
  • РУСИЈА И САД ПОМНО ПРАТЕ: Кина тестира противсателитско оружје
Прочитај ми чланак

РУСИЈА И САД ПОМНО ПРАТЕ: Кина тестира противсателитско оружје

0

kinesko protivsatelitsko oružje4_01

Кина активно испробава противсателитско оружје, али за сада је рано говорити о пробоју. Оно је у стању да обара сателите могућег противника, али не на геостационарној орбити. Тако су руски експерти прокоментарисали закључке бившег аналитичара ратног ваздухопловства САД Брајана Видена.

Он сматра да је у мају 2013. године Кина лансирала ракету као пробу најновијег оружја за уништавање космичких уређаја.

Амерички експерт је пратио кинески експеримент на основу мноштва сателитских снимака и дошао до закључка да је у орбити био избачен кинетички пресретач. Он је намењен уништавању циљева на рачун силе ударца без паљења бојевог пуњења. Ако је то заиста тако, Кини је пошло за руком да достигне озбиљан пробој у разради противсателитског оружја, сматра Брајан Виден.

Заменик директора Института за САД и Канаду РАН Павел Злотарев не сматра тако:

„Не мислим да су Кинези извршили пробој. Највероватније они су поновили техничка решења која су постојала већ више од две-три деценије, између осталог у СССР. Противсателитско оружје кинетичког принципа прави се просто. Довољно је избацити у орбити у расути, примитивно говорећи, оловну сачму. Ове оловне куглице пре или касније ће се сусрести са космичким уређајем противника и избацити га из строја. Али разорити космички уређај противника није најефикаснија варијанта. Најделотворнији начин је радиоелектронско гушење.”

Није искључено да ће се у Кини појавити системи који неутралишу сателите могућег противника ласерима или микро-инструментима који заспељују космички уређај.

Према мишљењу директора руског Центра за друштвено-политичка истраживања Владимира Јевсејева правилније је говорити да:

„Кина увећава разне могућности не само непосредно техничког обарања сателита, већ и њиховог заслепљивања. То је реалније. У сваком случају Кина се активно прирема за могуће вођење борбе у космосу.”

Владимир Јевсејев сматра да ако је Кина и избацила у космос кинетички пресретач, то онда само на земаљску, а не на геостационару орбиту, како тврди амерички експерт:

„Сада је прерано да се говори да Кина има савршене системе протисателитског оружја. Овде је реч само о томе да Кина има могућности да обара сателите у орбити. То је било потврђено још 2007. године, када је био уништен њен сопствени метеоролошки сателит на висини од око 1000 километара. Инфорамција о томе да Кина има могућност да уништава геостационарне сателите очигледно не одговара стварности. Сада Кина не располаже таквим могућностима.”

Експерти признају да је узајамно преувеличавање војне моћи првобитно пратило супарништво великих сила у космосу.

Закључци Брајана Видена изложени у истраживању објављеном на сајту Space Review такође нису лишени преувеличавања војног потенцијала Кине, сматра Павел Золотарев:

„У САД врло пажљиво прате Кину, узимајући у обзир њен бујни раст. Према њиховом мишљењу, политика Кине тешко је предвидива. Треба узимати у обзир и интересе САД да снаге у региону Пацифичког прстена буду прецењене. Зато они можда мало увећавају кинеску опасност.

Међутим САД је реално забринута тиме да Кина може да из лиши могућности или да обустави ефикасно коришћење космичког ешалона за управљања армијом. У том случају моћи ће да се говори о значајном смањењу њеног борбеног потенцијала”, сматра Владимир Јевсејев.

Истина, према његовим речима Кина за сада није спремна за тако масовну примену. Али у перспективи поставити питање о могућем блокирању космичке групације САД у принципу је могуће. То је решив здатака, уверен је експерт.

(Глас Русије)