Прочитај ми чланак

РУСИЈА и њен Спутњик

0

Mеђународна информативна агенција „Русија севодња“, чији је део и Спутњик, ових дана слави пет година рада.

Медијско лидерство, емитовање вести 24 сата дневно у више од 20 земaља широм света, више од 2.200 вести и хиљаду фотографија дневно, само су неки од резултата петогодишњег рада Mеђународне информативне агенције „Русија севодња“.

Током овог периода, агенција није само успела да освоји поверење публике и да постане водећа, како у Русији, тако и међу руским медијима у иностранству, него је постала и кост у грлу неких западних политичара.

Цитирање, публика на друштвеним мрежама, број медијских догађаја, брзина преноса вести, показатељи су према којима се агенција налази на првом месту. То је пре свега заслуга сарадника девет брендова који улазе у састав МИА „Русија севодња“, а то су: РИА Новости, Спутњик, РИА Новости Спорт, ПРАЈМ, ТОК, ИноСМИ, Недвижимост РИА Новости, Рејтинг РИА Новости и Социјални навигатор РИА Новости.

У канцеларијама МИА „Русија севодња“ у Москви ради више од 2.300 људи, а више од хиљаду њих је запослено у иностранству.

Седиште информационе агенциеј МИА „Русија севодња“ у Москви, чији је спутеик саставни део.

„Тим који смо саставили је главно достигнуће агенције за првих пет година рада. Мислим на уреднике, захваљујући којима се РИА налази на водећим позицијама на интернету у Русији, а сајтови групе Спутњик су се истакли на територији бившег Совјетског Савеза као и у иностранству. Не можемо да не поменемо и дописнике који често ризикују живот како би информисали о догађају са лица места. Наши фотографи и дизајнери редовно за своје радове добијају престижне међународне награде. И на крају, да поменем и позадински уред који омогућава креативним одељењима да се фокусирају на решавање кључних проблема. Сви заједно смо успели да створимо једну од најмоћнијих медијских структура на свету, а страни стручњаци редовно долазе да уче од нас“, истакао је заменик главног уредника МИА „Русија севодња“ Антон Анисимов.

Главни производ РИА Новости је сајт РИА. Читаоци цене квалитет и оперативност његових материјала: месечно сајт посети више од 50 милиона људи, а за 24 часа више од четири милиона људи, што га ставља на водеће место међу свим новинским сајтовима у Русији. За последњих пет година публика портала РИА се увећала више од четири пута, а прошле године сајт РИА Новости је био једини информативни медиј кога су Руси ставили на списак великих онлајн-брендова.

На друштвеним мрежама РИА Новости броји више од девет милиона пратилаца, а у тој сфери су такође водећи међу другим руским медијима.

Штанд новинске агенције „Русија севодња“ и павиљон агенције и радија „Спутњик“ на IV Источном економском форуму у Владивостоку

Ако је РИА Новости намењена за руску публику, онда је агенција Спутњик, настала 2014. године, орјентисана на међународну публику. Сајтови агенције Спутњик постоје на дестинама језика, укључујући енглески, арапски, шпански, италијански, кинески, пољски, португалски, српски, турски, француски и хинди. Они читаоцима пружају разне формате, од инфографике, видео и фото-репортажа до онлајн емисија и интернет гласања.

Новинаре агенције чини више од 600 људи у неколико редакцијских центара, а они припремају аналитичке материјале и ексклузивне интервјуе. Спутник медијски центри су отворени у Астани, Бакуу, Бишкеку, Јеревану, Кишињеву, Минску, Сухуму, Талину, Тбилисију, Цхинвалу. Публика агенције Спутник у Заједници независних држава и у балтичким земљама броји 6,5 милиона људи, а број пратилаца на друштвеним мрежама премашује милион.

У Абхазији, Јерменији, Киргистану, Молдавији, Таџикистану, Узбекистану и Јужној Осетији агенција Спутник се налази на првом месту међу локалним медијима, у три земље се налази на листи међу пет најчитанијих, а у две земље улази у списак десет најчитанијих информативних портала.

Радни састанак уредника Спутњика

„Наш задатак је да понудимо публици алтернативну тачку гледишта. Да ли ће се они сложити са нама или не, то је њихов избор. Али ја важно да увек постоји тај избор. У редакцијама Спутњика раде локални новинари, јер сматрамо да само они могу разумети своју публику. И уопште, у било којој креативној професији централну улогу заузима човек. Ми смо свим силама усмерени на то да подстакнемо људе на стварање, и да створимо услове у којима се посао неће претворити у фабричку траку за производњу“ објашњава заменик главног уредника МИА „Русија севодња“ Андреј Благодиренко.

„Спутник својој публици приказује догађаје максимално објективно и тако је агенција и започела свој рад. Наша уређивачка политика је свима позната: придржавамо се оних новинарских стандарда, које данас, нажалост, не поштују многи западни медији. Осим тога, веома озбиљно проверавамо информације. Наши западни партнери нас често оптужују за превару, али немају ниједан доказ за те оптужбе“, изјавио је директор Заједничке дирекције за стране публикације Турал Керимов.

Председник Француске Емануел Макрон је 2017. године на заједничкој прес конференцији са руским председником Владимиром Путином назвао Спутник „органом лажљиве пропаганде“, а тиме је објаснио чињеницу зашто је новинарима агенције „Спутник Француска“ био забрањен приступ у његов предизборни штаб.

„Од почетка изборне кампање су престали да нас акредитују, и ситуација се није променила до данас. Били смо акредитовани у свим штабовима, осим у Макроновом, а то се може сматрати његовом лично политиком у односу према нама. Док је Франсоа Оланд био на месту председника државе, нисмо имали такве проблеме. Оптужбе за дезинформисање прво су потекле од портпарола Макрона и актуелне су до данас, међутим немају ниједан пример за то“, истакла је глава уредница „Спутник Француска“ Наталија Новикова.

„Спутник Француска“ је у јулу 2018. године ушао у три најпосећенија страна информативна портала у земљи.

Штанд Спутњика на војно-техничком форуму „Армија-2018“

Али најтеже је новинарима који имају храбрости да обављају свој посао у Украјини. Петнаестог маја ове године у Кијеву је ухапшен Кирил Вишински, главни уредник портала РИА Новости у Украјини. Новинар је оптужен за државну издају и за пружање подршке активистима самопроглашене Доњецке Народне Републике, за шта му прети 15 година затвора. Основа за то је професионална активност Вишинског, јер је наводно објављивао материјале који иду у прилог „земљи агресору“.

Новинар је недавно прокоментарисао своје хапшење: „Оптужбе су апсурдне, чињенице су манипулативно одабране, закључци су лажни и не улазе у правно поље, о чему говорим на сваком судском заседању. Судије слушају, климају главама, али приликом читања следеће одлуке о продужетку мог задржавања у притвору скрећу поглед и додају још 60 дана у затвору“.

Москва је више пута захтевала од Кијева да зауставе насиље над Вишинским и да га ослободе. За све ово време колеге и другови Вишинског захтевају крај политичког прогона у Украјини. Новинара су подржали и ОЕБС, Међународна федерација новинара, Национална унија новинара Француске, Турска новинска асоцијација, Асоцијација слободних иранских новинара.

Док се на Западу Спутник често суочава са притиском, оптужбама на рачун пропаганде и пласирања лажних вести, у Азији, првенствено у Кини, материјале „Спутњик Кина“ редовно цитирају Централна телевизија земље, Информативна агенција Синхуа, лист „Глобал тајмс“, водећи кинески интернет портал paper.cn.

„Спутњик Кина“ сарађује са 15 највећих медијских центара у Кини. Од јесени 2017. године агенција емитује своје емисије на Пекиншком народном радију. Заједно са Међународним радио Кином пуштена је у рад прва мобилна апликација „Русија-Кина: главно“ на два језика. Скоро девет милиона људи прати агенцију „Спутњик Кина“ на друштвеним мрежама, а ове бројке су значајно веће у поређењу са многим страним медијима.

Новинарство није само једна од најзанимљивијих него и једна од најопаснијих професија на свету. У августу 2014. године у Донбасу је погинуо фото-дописник агенције „Русија севодња“ Андреј Стењин. У знак сећања на њега, агенција је основала Међународни конкурс репортерског новинарства.

„Сваке године се повећава број учесника на конкурсу, као и број земаља из којих они долазе. Ове године смо добили скоро 6000 фотографија из 77 земаља света, што је рекордан број до сада. Млади фоторепортери врло прецизно реагују на најважније ствари које се дешавају у животу људи, држава, света у целини. Никада није оволико фотографија посвећено социјалној тематици. Радује нас што квалитет послатих радова расте и конкурс добија моћан одговор у индустријској заједници“, изјавио је директор фото-службе МИА „Русија севодња“ Александар Штољ.

Штанд Спутњика на војно-техничком форуму „Армија-2018“

Још једна важна област активности МИА „Русија севодња“ је добротворни рад. Многи њени запослени се баве волонтирањем. Прошле године агенцији је додељена диплома која носи назив „Социјално одговоран медиј“ у оквиру Петог годишњег националног програма „Најбољи социјални пројекти Русије“ за пројекат покренут 2016. године са називом „Пронађи ме, мама„ који помаже деци без родитеља да пронађу нову породицу.

Који ће бити приоритети МИА „Русија севодња“, какви задаци и изазови чекају агенцију у најближој будућности?

„Ми ћемо се мењати, освајаћемо нове области информисања са новим технологијама. Али наша искреност и наша жеља да ујединимо планету ради људског достојанства и мира у праведним условима ће остати непромењени“, закључио је генерални директор МИА „Русија севодња“ Дмитриј Кисељев.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!