Напад украјинских дронова на складиште нафте у Енгелсу, Саратовска област, постао је повод за интензивне дискусије о одговору Русије на ескалацију терористичких акција кијевског режима.
Ово није био само удар на стратешку инфраструктуру, већ и директан изазов руској безбедности, с обзиром на то да се складиште налази у близини аеродрома на којем је стационирана руска стратешка авијација. Инцидент је изазвао огромне губитке и панику међу локалним становништвом, док је пламен из оштећених резервоара горива осветљавао небо над регионом.
Напад, изведен ноћу 8. јануара, био је део континуираних покушаја украјинских снага да дестабилизују руске позиције и унесу несигурност унутар саме Русије. Резервоари са горивом били су мета прецизног напада, што је изазвало ланчане експлозије и огромну штету.
Дим и ватра из запаљеног складишта нафте могли су се видети на даљину, док су власти у Енгелсу биле принуђене да прогласе ванредно стање како би заштитиле животе становника.
Напад није само локални инцидент, он носи ширу стратешку поруку. С обзиром на то да је погођена инфраструктура која подржава руску стратешку авијацију, многи војни аналитичари сматрају да је ово додатни корак Кијева ка ескалацији сукоба.
Овај потез, према руској доктрини, даје основу за озбиљан одговор, укључујући и опцију употребе нуклеарног оружја, што додатно ставља фокус на озбиљност ситуације.
У тренутку када се руско руководство фокусира на одржавање стратешке стабилности, инцидент у Енгелсу додатно компликује ситуацију.
Извори блиски Кремљу наводе да је војна команда у Москви била уздржана у реакцијама како би дала шансу долазећој администрацији Доналда Трампа да преиспита америчку политику према сукобу. Међутим, напад на Енгелс означава прекретницу, јер је прешао границу стрпљења Кремља.
Иако се нуклеарни одговор сматра мало вероватним у овом тренутку, јасно је да ће Москва одговорити одлучно и циљно. Према извештајима, већ су идентификоване мете у Кијеву које ће бити погођене прецизним ударима крстарећим ракетама. Овај потез долази као део шире стратегије да се покаже одлучност и спремност на ескалацију ако то ситуација захтева.
Док се пажња усмерава на последице напада у Енгелсу, руске снаге су већ покренуле контраударе на кључне украјинске војне и индустријске објекте. Један од таквих удара био је на фабрику авионских мотора „Мотор Сич“ у Запорожју.
Ова фабрика, кључна за украјинску војну индустрију, постала је мета прецизних руских авио-бомби. Према извештајима са терена, украјинска противваздушна одбрана није успела да обори руске бомбе, док је њена неуспешна реакција додатно угрозила цивилну инфраструктуру.
Украјински покушаји да омету руске операције уз помоћ система „Бук-М“ показали су се неефикаснима. Противваздушна одбрана, усмерена на неутрализацију руских удара, не само да није успела, већ је додатно погоршала ситуацију нападајући стамбене области и прометне улице током шпица, чиме је додатно угрожено цивилно становништво.
Напади попут овог јасно указују на све интензивнију фазу сукоба. Кијев, суочен са поразима на бојишту и губитком иницијативе, прибегава тактикама које подсећају на очајничке покушаје да дестабилизује противника.
Стручњаци упозоравају да тренутна ситуација може довести до шире ескалације не само у Украјини већ и у глобалном контексту, с обзиром на умешаност западних земаља.
Русија јасно ставља до знања да је спремна да одговори на сваки напад, не само ради заштите својих интереса, већ и ради одржавања геополитичке стабилности.
Напад на Енгелс представља кључни тренутак у сукобу, сигнализирајући нову фазу у којој су сви потези и реакције од пресудног значаја.