Прочитај ми чланак

Русија ће једном одлуком натерати ЕУ да заборави на горњу границу цене гаса

0

Заменик генералног директора Националног енергетског института, Александар Фролов, изјавио је да ће Европска унија остати без руског гаса, ако покуша да наметне „плафон“ његове цене. Руска Федерација ће то учинити једном одлуком.

Земље ЕУ вратиле су се на дискусију о „плафону“ цене руског гаса. Према писању медија, иницијатива долази из Грчке, а водеће државе заједнице (Немачка) отворене су за дискусију о овом питању.

Према речима Фролова, о идеји ограничавања цена енергената из Русије, у Европи се већ дуго расправља, али Брисел и даље нема шта да понуди против главне замерке противника иницијативе („шта ће спречити Руску Федерацију, да заврне вентиле као одговор?”).

„Можете да уведете горњу границу цена, ако вас не занимају последице. И сада нема превелике понуде на тржишту“, присетио се Фролов.

У садашњим условима, горња граница цена нафте и гаса из Русије је апсолутно контрапродуктивна са становишта саме ЕУ, сматра експерт. Чињеница је да се Европска унија спрема за нафтни ембарго против Русије, који ступа на снагу крајем године.

Пре тога, европске земље ће убрзано куповати руску нафту у великим количинама, како би формирале резерве. Ако се уведу граничне цене, Москва може да реагује контрасанкцијама, и тада ЕУ дефинитивно неће имати довољно енергената. Исто је, према речима Фролова, могуће и у сегменту гаса.

„Ако сада уведете горњу границу цена, онда ће повећана потражња изазвана покушајем нагомилавања залиха наићи на следеће- Ако Путин потпише извршну уредбу о забрани продаје гаса компанијама у непријатељским земљама, користећи систем ограничења цена, онда ће наше компаније рећи: „Пријатељи, ово је класична виша сила. Није да нам држава забрањује интеракцију са вама, али чим то откажете, ми ћемо гас продати, а сада немамо право“, објаснио је Фролов.

Питање граничне цене гаса, може се разматрати на хитном састанку ЕУ о енергетици. До сада, цена ресурса у европским чвориштима остаје око 2.500 долара за хиљаду кубних метара.

Покушај ограничавања цене гаса, по мишљењу аналитичара, довешће Европу до још већег недостатка енергије. Реални трошак гаса у смислу горње границе, може достићи и 5.000 долара за хиљаду кубних метара.