Прочитај ми чланак

Руси пуштају у рад нову нуклеарну подморницу за коначни обрачун – САД у паници

0

Непријатељи Русије на Западу дрхте због тајног руског оружја, пише аналитичар издања EurAsian Times, Сакши Тивари.

Како аутор напомиње, руска морнарица ће ускоро бити обогаћена многим новим вредним средствима, али ниједан од њих не привлачи толико пажње на Западу као нуклеарна подморница „Белгород“, наоружана нуклеарним торпедима „Посејдон“.

Foto: Youtube

Очекује се да ће подморница бити уведена у наоружање већ 2023. године, што је изјавио командант Ратне морнарице, адмирал Николај Јевменов.

„Иако су сви детаљи о овом сету подморница које носе нуклеарно оружје тајна, раније се истицало да је ово највећа подморница изграђена у последњих 40 година“, наводи се у чланку. Аналитичар примећује да ће смртоносна подморница бити део Тихоокеанске флоте Русије која је скоро завршила изградњу посебне војно-морске базе за носаче „Посејдона“.

„Руско супероружје ‘Посејдон’ даје нови значај нуклеарном одвраћању, можда ово оружје мења ту парадигму више него било које друго тренутно постојеће“, тврди Тивари. Према неким информацијама, брзина торпеда може достићи 108 чворова, чинећи га неухватљивим и најбржим у поређењу с другим торпедима.

Његову неухватљивост такође чини и чињеница да се ово оружје може скривати на дубини од 1 километра. Експлозија овог оружја ће уништити целу обалну инфраструктуру, изазвати талас радиоактивног цунамија и учинити огромне територије неподобним за рад и војне операције.

Према речима стручњака, ова стратешка војна активност Русије уноси страх у руководство Сједињених Америчких Држава, јер је немогуће пратити кретање „Посејдона“ и зауставити га.

„Руси су одавно желели да заобиђу америчке системе противракетне одбране постављене у Европи, што је довело до геополитичког дисбаланса у корист Русије. САД имају сателитску групу са инфрацрвеним сензорима за откривање и праћење руских међуконтиненталних балистичких ракета. Активирање ракетног мотора доводи до интензивног загревања ваздуха, што ствара температурну разлику коју сателити могу детектовати изнад Земље. Међутим, сателити не могу видети шта се дешава у дубинама мора“, наводи се у објави.

Тивари примећује: Подморница са нуклеарним торпедима чини непријатеље Русије на Западу забринуте, јер однос између Москве и НАТО-а балансира на ивици нуклеарног рата.

„Изјава команданта Ратне морнарице Русије ставила је тачку на све спекулације. Тако да, иако има мало поузданих информација о подморници или нуклеарном торпеду доступних јавности, знамо да су смртоносни и брзо се приближавају размештању“, додаје аутор.