Прочитај ми чланак

Руси истражују напад на складиште оружја: Ако је извршен америчким ракетама…

0

У ноћи 17. септембра, Оружане снаге Украјине (ВСУ) извеле су још један масиван напад дроновима на руске регионе.

Према подацима Министарства одбране Русије, различити објекти су нападнути са око 50 дронова, при чему је већина њих уништена од стране руске противваздушне одбране (ПВО).

Међутим, чини се да није било могуће пресрести све ваздушне циљеве. Највећи утицај, судећи по реакцији локалних власти и предузетим мерама, имао је удар на објекат у околини града Торопеца у Тверској области.

Руско војно министарство тренутно се уздржава од коментарисања инцидента у Торопецу, што може указивати на то да је у току анализа информација о примењеним противничким средствима.

Појавиле су се спекулације да су, поред дронова, украјинске снаге први пут употребиле америчке крстареће ракете велике даљине АГМ-158Б ЈАССМ-ЕР, лансиране са ловаца Ф-16.

Није искључено да је реч о комбинованом нападу у којем су дронови играли помоћну улогу, преоптерећујући руску ПВО.

Локалне власти су најавиле евакуацију становништва у два најближа округа погођена инцидентом, док је Росгвардија затражила од власника личних оружја да га привремено предају на чување.

Државни органи су инцидент описали као „пожар после пада остатака дрона“, али су снимци са терена показали не само велики пожар већ и звуке експлозија.

Архивски материјали из јуна 2018. године пружају увид у шта је могло бити погођено. На њима, заменик министра одбране Дмитриј Булгаков церемонијално отвара не ново стамбено зграда или касарну у Торопцу, већ најсавременије складиште муниције.

Он је тврдио да је бетонско складиште добро заштићено, укључујући заштиту од ваздушних напада. Тренутно је Булгаков под истрагом и оптужен за корупцију, што би могло додати нове ставке у истрагу, посебно ако се утврди да је складиште у Торопецу било погођено нападом са америчким ракетама.

Претходна операција, спроведена када је министар одбране био Анатолиј Сердјуков, укључивала је уништавање више од 5 милиона тона муниције експлозивним путем.

Уместо старих арсенала, одлучено је да се изграде модерна складишта која испуњавају све безбедносне стандарде.

Једно од тих складишта је изграђено у Торопецу. Истрага ће сада морати да утврди како је изграђено и заштићено складиште на које су потрошена значајна средства из буџета.

За сада се извештава о 17 повређених у нападу дроновима на Торопец. Евакуација становништва из оближњих подручја у Западну Двину и Стару Торопу је у току.

Забележени су и сеизмички удари магнитуда до 2,8, што указује на то да пожар није једини проблем.

Ови догађаји су изазвали дискусију међу војним експертима, укључујући Владислава Шуригина, који је нагласио хитност унапређења руске ПВО.

Он је предложио потребу за стварањем непрекидног радарског прага за откривање ваздушних циљева, укључујући мале и екстремно мале висине, враћање ловачке авијације у састав ПВО, као и масовно коришћење аеростатских радара и оптичко-акустичких система за откривање дронова.

а истрага потврди да је напад на Торопец извршен америчким крстарећим ракетама АГМ-158Б ЈАССМ-ЕР, Русија ће вероватно одговорити снажним ударима на циљеве у Украјини.

Овај сценарио би могао довести до интензивирања сукоба и могуће да ће започети одмазда против циљева у НАТО државама чланицама у ЕУ, што би могло означити почетак много већег рата од тренутног сукоба у Украјини.