Прочитај ми чланак

Рудари заражени коронавирусом још 2012? Тражи се хитна истрага

0

У Пекингу су све нервознији због истраживачких извештаја медија који бацају зрно сумње на званичне информације о појављивању коронавируса.

„Вол стрит журнал“ је у два текста отворио питање да ли је, можда, вирус који је изазвао глобалну пандемију ипак побегао из лабораторија у Вухану где је глобална здравствена криза почела.

Кинеско Министарство спољних послова бурно је реаговало: „САД непрестано смишља недоследне тврдње и тражи истрагу лабораторија у Вухану. То у потпуности показује да неке људе у САД-у није брига за чињенице и истину“.

Потом је Кина затражила да се истраже рани случајеви болести изазване коронавирусом у САД-у.

У првом од текстова америчког магазина се наводи да је троје научника са кинеског Института за вирусологију у Вухану хоспитализовано у новембру 2019. године, пре него што је Кина објавила информацију о избијању заразе. За извор су користили до тада необјављен извештај америчке обавештајне службе.

Неименована портпаролка Већа за националну сигурност, није желела да коментарише овај извештај, али је рекла да администрација председника Бајдена још увек инсистира на „озбиљним питањима о најранијим данима пандемије, укључујући и њено порекло које се повезује с Народном Републиком Кином“.

СЗО је почетком године коначно послао тим који је у Вухану требало да обавии истрагу, али је током рада наишао на низ препрека.

САД, Норвешка, Канада, Велика Британија и друге државе у марту су изразили забринутост након објаве извештаја мисије за утврђивање чињеница.

За то имају низ разлога, међу којима је и питање неизвештавања о случају истраживача који су се разболели пре 8. децембра 2019. године кад је, према тврдњама кинеске владе, неспорно откривен први пацијент са симптомима ковида 19.

Пекинг је одбио да тиму СЗО одбио да пружи податке о раним случајевима ковида 19, рекао је један од истражитеља. О томе је у фебруару известио Ројтерс, уз коментар како би то могло закомпликовати напоре да се сазна на који је начин пандемија почела.

Тим СЗО-а није добио на увид ни основне податке, сигурносне записнике и лабораторијске записе о раду на коронавирусима шишмиша у Вухану.

„Вол стрит журнал“ у другом тексту наводи да је у априлу 2012. године оболело шест рудара који су ушли у напуштени рудник у близини Вухана како би почистили измет шишмиша. Сви су имали симптоме који одговарају данашњим клиничким сликама, а тројица су преминула у августу.

Истраживачи из Вухана почели су рад на вирусима из рудника и открили и до тада непознати сој вируса сличног САРС-у који је добио име РаБтЦоВ/4991.

Он је показао да лако може мењати генетички материјал са сличним вирусима и тако стварати нове који би могли заразити људе. Истраживање је водила др Ши Зенгли која је резултате објавила 2016. године у часопису „Вирологица Синица“, али није навела случајеве болесних рудара, него је споменула само напуштени рудник.

У фебруару прошле године је др Ши у часопису „Натуре“ објавила постојање вируса РаТГ13 који је 96,2 посто генетски идентичан вирусу САРС-ЦоВ-2.

Након тога су научници ван Кине приметили запањујуће сличности тог вируса и РаБтЦоВ/4991. Под њиховим је притиском др Ши коначно признала да је реч о истом вирусу и исправила је текст у часопису „Натуре“ додавши и део о оболелим рударима.

У међувремену, Кине је онемогућила приступ руднику, а новинара „Вол стрит журнала“, који се ипак пробио полиција је испитивала пет сати, након чега су му избрисали све слике из мобилног телефона. Све је више научника, па и оних који су раније одбацивали тезу о неконтролисаном бегу вируса из лабораторија у Вухану, који траже наставак истраге.

Циљ им је, наводе, да се свеобухватном истрагом уклоне непознанице и додатно олакша борба с вирусом. Пекинг је неумољив и како сада ствари стоје, нећемо сазнати што се тачно догађало у лабораторију у Вухану. Извештај СЗО-а из марта је закључило да је вирус веројатно пренесен са шишмиша на човека преко друге животиње те да је неконтролирано цурење из лабораторија крајње неверојатан извор.

Амерички председник Џо Бајден затражио је од америчких обавештајних служби да „удвоструче напоре“ у истрази како би што прије утврдили порекло коронавируса. Позвао је на опсежан владин извештај који укључује налазе америчких лабораторија и других савезних агенција о томе је ли вирус ‘процурио’ из лабораторија или га је животиња пренела на људе.