Прочитај ми чланак

РОЂЕН као принц Грчке и Данске: Филип се одрекао православља због Елизабете

0

Војвода од Единбурга, принц Филип, супруг британске Краљице Елизабете, преминуо је данас у 99 години, а рођен је као принц Филипос од Грчке и Данске 10. јуна 1921. на Крфу. Био је син принца Андреја од Грчке и Данске и принцезе Алисе од Батенберга. По мајчиној линији је потомак британске краљице Викторије.

Филипово детињство је обележено мноштвом породичних сукоба. Већ у време његовог рођења брак његових родитеља био је у тешкој кризи. Тако је у време пуча, Филипов отац избегао у егзил у Монте Карло где је живео са својом љубавницом, док се Алиса с петоро њихове деце затекла у егзилу у Паризу, када је принц Филип имао само 18 месеци.

У почетку су се настанили у кућици у париском предграђу која је била у власништву његове тетке Марије Бонапарте (потомка Наполеона), удате за принца Џорџа од Грчке. Како је писао Дејли мејл, принц Џорџ био је заљубљен у свог ујака, принца Валдемара из Данске, и то уопште није крио.

Живот Филипове породице у то време није био лак. Нису имали новца, рачуне су им плаћале богате тетке, а његове сестре тражиле богате мужеве. У међувремену, када је имао само осам година, Филипова мајка је оболела од шизофреније, а отац није желео да прихвати децу и ретко их је виђао.

Чим је Филип напунио девет година, све четири сестре су се удале за Немце који су били повезани са Трећим рајхом, а он је остао сам код ујне и ујака.

Са оцем се готово никад и није видео, а знао је и да годинама ништа не чује о мајци, све док их једног дана, накратко, није спојила трагедија. Наиме, Филипова сестра Сесилија, њен муж, свекрва и два сина доживели су стравичну авионску несрећу 1937. године. Упркос болу, сви су наставили даље са својим животима.

Приликом једног његовог боравка у Немачкој, он је почео да посећује школу „Шлос Салем“. Школовао се у Француској, а потом и Енглеској, где је током Другог светског рата и служио у британској морнарици. За то време је његова мајка, што је касније сазнао, помагала Јеврејима, те је 1993. године постхумно проглашена „Праведником међу народима“, што је највећи поклон Израела људима који нису Јевреји.

Принцеза Алис је после рата постала монахиња, а Филип се заљубљује у краљицу. Пре венчања се од Филипа захтевало да из грчке цркве пређе у англиканску, да се одрекне хеленске круне и постане Британац.

У марту 1947. узео је британско држављанство, одрекао се званично православне вере, титуле принца од Грчке и Данске, тада је променио и у Маунтбатен према британској верзији мајчиног девојачког презимена Батенберг. У новембру исте године оженио се Елизабетом са којом се упознао 1934. године када је она имала само 13 година, а он 18.

Сестре нису присуствовале венчању јер би испао скандал пошто су им мужеви били истакнути нацисти, а Други светски рат само што се завршио. Године 1957. он постаје принц Велике Британије, па као члан британске краљевске породице почиње редовно да испуњава многе јавне дужности.

Када су се Грци поново окренули монархији, његова мајка долази у посету Бакингемској палати где последње две године свог живота остаје уз свог сина. Алис је желела да буде сахрањена у Јерусалиму, упркос противљењу краљевске породице због тада помршених односа са Израелом.

Филип је безгранично волео своју мајку, па је патио што је сахрањена у Јерусалиму, у који није могао да иде често.

Пре него што је постао Британац, декларисао се увек као Данац, никад као Грк, али тврде да је неговао православне корене и долазио на Свету гору, као и његов син Чарлс.

Британска краљица Елизабета Друга и принц Филип имају четворо деце: принца Чарлса, принцезу Ану, принца Ендруа (најбољи пријатељ педофила Епштајна са којим је одлазио на тајно острво) као и принца Едварда.

Филип се из јавног живота повукао званично 2017. године поводом чега је уприличена велика прослава, а 2019. године је возећи свој џип „Ренџ Ровер“ имао мању саобраћајну несрећу приликом које се возило преврнуло на страну, вероватно зато што је остарели принц пребрзо возио, али није био повређен.