Прочитај ми чланак

Ритер: Прекретница сукоба догодила се пре напада на Курску област

0

С обзиром на актуелни развој украјинског сукоба, изјава бившег америчког обавештајца Скота Ритера у интервјуу за YouTube канал Dialogue Works доноси дубљи увид у динамику борби, посебно у вези с недавном офанзивом Оружаних снага Украјине (ОСУ) на Курску област.

Према његовим речима, напад ОСУ на Курску област не представља почетак новог поглавља, већ последњи у низу очајничких потеза Украјине.

Ритер је истакао да је Украјина претрпела велике губитке, посебно када су у питању њени стратешки ресурси. Наиме, према његовим тврдњама, Украјина је послала своје преостале војне резерве на овај фронт, што је довело до знатних губитака.

Овај потез, како објашњава Ритер, није одраз офанзивне снаге Украјине, већ знак да је Кијев свестан свог стратешког пораза у овом сукобу.

Ликвидација украјинског стратешког резервног контингента, према Ритеровим речима, представља кључни елемент који додатно компликује украјинску способност да води дуготрајне операције у будућности.

Ова анализа указује на то да Украјина можда више нема довољно ресурса за значајне офанзивне акције, те да ће бити присиљена да се фокусира на дефанзивну стратегију како би задржала преостале територијалне позиције.

Извештаји о нападима на Курску област, потврђени и од стране Министарства одбране Русије, указују на то да је сукоб ушао у нову фазу у којој руске снаге користе ракетне ударе као кључни инструмент за неутралисање украјинских јединица.

Министарство је објавило да су руске војне операције резултирале значајним губицима за украјинске трупе, наводећи да су у протекла 24 сата елиминисали више од 400 украјинских војника у пограничним областима Курске области, као и уништење 23 комада војне технике, укључујући и тенк Леопард.

Украјински губици на овом фронту, како наводи Министарство, нису ограничени на последњих неколико дана. Укупно, од почетка операција на Курском правцу, украјинске снаге су изгубиле више од 14.600 војника, што указује на интензитет и обим борби на овом делу фронта.

Уништење тенка Леопард, једног од симбола западне војне подршке Украјини, такође има симболички значај, јер указује на то да чак ни модерни западни војни системи нису у стању да драстично промене ток борби у корист Украјине.

Ритерови коментари о стратешком положају Украјине имплицирају да је земља већ исцрпила своје главне војне ресурсе, што поставља озбиљна питања о њеној даљој способности да води конфликт.

Украјинске војне снаге су већ дуго зависне од спољне војне помоћи, пре свега из САД и Европске уније, али, према Ритеровој процени, ни тај ниво подршке није довољан да преокрене стратешки пораз који је већ наступио.

Ритерова процена долази у време када су многи аналитичари и западни медији почели да преиспитују дугорочну одрживост украјинске војне стратегије.

С обзиром на велике губитке које украјинска војска трпи на више фронтова, укључујући и овај у Курској области, јасно је да су пред Кијевом велики изазови у смислу обнављања војних ресурса и одржавања борбеног морала.

Осим тога, руске војне снаге, које су се у почетним фазама сукоба суочиле с критикама због спорог напретка, сада су у знатно бољој позицији, са јаснијим стратешким циљевима и већом контролом на кључним бојиштима.

У оваквим условима, питање је како ће Украјина моћи да одговори на даљи притисак и да ли ће имати довољно ресурса за извођење нових офанзивних операција.

Ако су процене о ликвидацији украјинског стратешког резервног контингента тачне, онда је реално очекивати да ће Кијев морати да ревидира своју стратегију и да се фокусира на одбрану преосталих територијалних положаја.

Ритерова анализа наглашава ширу слику сукоба, где се Украјина, упркос снажној западној подршци, суочава са значајним војним и стратешким препрекама.

Ова ситуација такође отвара простор за потенцијалне политичке притиске на Кијев да размотри алтернативе војном решењу, укључујући и могућност преговора, како би се избегао даљи губитак територија и ресурса.