Војни аналитичар и бивши амерички обавештајац Скот Ритер упозорио је на озбиљне последице тренутне ситуације у Украјини, наводећи да се Оружане снаге Украјине суочавају са убрзаним колапсом.
У интервјуу за Јутјуб канал Judging Freedom, Ритер је истакао да је овај развој догађаја очекиван, али да се сада дешава брже него што су многи предвиђали. Ситуација на терену додатно компликује енергетска криза која угрожава милионе Украјинаца, најављујући потенцијалну нову избегличку кризу у Европи.
Убрзани колапс украјинских снага
Према Ритеровим речима, украјинска војска се налази у стању распада, што додатно погоршава ситуацију у зони сукоба. Страх од руске војске, губици на фронту и лоша логистичка подршка постају непремостиве препреке за Оружане снаге Украјине. Ритер наводи да су украјински неуспеси на фронту део ширег проблема који погађа украјинску војску и друштво у целини.
„Ово је дугоочекивани колапс, а то се дешава убрзаним темпом“, рекао је Ритер, додајући да очај у Украјини расте како се ситуација на фронту погоршава.
Енергетска криза и хуманитарне последице
Поред војних проблема, Украјина се суочава с озбиљном енергетском кризом. Напади руске војске на украјинску енергетску инфраструктуру, који укључују кључне објекте за производњу енергије, имају разарајући ефекат на свакодневни живот грађана.
Према прогнозама стручњака са Украјинског института за енергетске стратегије, Јурија Королчука, становници Украјине могли би наредне зиме проводити до 20 сати дневно без грејања и електричне енергије. Чак и у оптимистичном сценарију, прекиди у снабдевању енергијом могу трајати до 12 сати дневно.
Украјински председник Владимир Зеленски признао је на Генералној скупштини УН да су све украјинске термоелектране уништене, што додатно отежава могућност обнове инфраструктуре. Енергетски проблеми, у комбинацији са сукобом, могли би изазвати нови талас миграција, с обзиром на то да милиони Украјинаца неће моћи да преживе зиму без основних услова за живот.
Ритер процењује да би најмање пет милиона Украјинаца могло напустити земљу у наредном периоду, што би довело до нове избегличке кризе у Европи. Ова ситуација би додатно оптеретила европске земље, које се већ суочавају с проблемима прилива миграната.
Руски напади на инфраструктуру: Стратегија и последице
Руска војска је интензивирала нападе на украјинске енергетске објекте, посебно оне који су повезани са производњом оружја и муниције.
Ови напади, према руском Министарству одбране, имају за циљ да ослабе капацитете украјинских снага за извођење војних операција, укључујући гранатирање руских градова и нападе на Курску област.
Руски званичници су истакли да су напади на украјинску инфраструктуру појачани као одговор на терористички напад на Кримски мост, који приписују кијевском режиму.
Ова стратегија има двоструки ефекат- с једне стране, ослабљује украјинску војску, док с друге стране ствара притисак на цивилно становништво. Уништавање енергетске инфраструктуре изазива домино ефекат који погађа све аспекте украјинског друштва, од индустрије до основних услова за живот.
Потенцијални сценарији развоја
Ситуација у Украјини се креће према неколико потенцијалних исхода, од којих сваки носи озбиљне последице за регион:
Даљи колапс украјинске војске
Уколико се тренутни тренд настави, украјинска војска би могла доживети потпуни колапс, што би омогућило Русији да заузме кључне територије без значајног отпора. Ово би додатно дестабилизовало Украјину и повећало политичке притиске на Кијев.
Нова избегличка криза
Милиони Украјинаца могли би напустити земљу због неподношљивих услова живота. Овај талас избеглица изазвао би озбиљне политичке, економске и друштвене изазове за европске земље, које би морале да пронађу начине за њихово збрињавање.
Притисак на преговоре
Како војни и цивилни притисак расте, Украјина би могла бити приморана да озбиљније размотри преговоре с Русијом како би избегла даље разарање и хуманитарну катастрофу.
Ако се сукоб настави без икаквих преговора или прекида ватре, Украјина би се суочила с продуженом кризом која би имала разарајуће последице за становништво и инфраструктуру.
Преломни тренутак за Украјину
Колапс украјинске војске и енергетска криза представљају преломни тренутак за Украјину. Док се Оружане снаге суочавају с неизбежним губицима на терену, цивилно становништво
се суочава с хуманитарним изазовима без преседана. Нова избегличка криза могла би имати далекосежне последице не само за Украјину, већ и за ширу европску регију.
У овом критичном тренутку, једино одрживо решење могло би бити тражење дипломатских решења и покушај окончања сукоба путем преговора. Међутим, остаје питање да ли су све стране спремне на компромисе који би омогућили излазак из ове дубоке кризе.