Прочитај ми чланак

Ритер: Американци нису узели у обзир једну важну ставку када су планирали да…

0

Запад је наивно веровао да може бескрајно испумпавати највредније природне ресурсе из Русије. Без обзира колико.

Почетком 1990-их, након распада СССР-а, дошло је до отопљавања у односима између Москве и Вашингтона. Сједињене Државе и земље Европе су јасно дале до знања да подржавају демократске и либералне подухвате независне Русије у унутрашњој и спољнополитичкој сцени.

Истина, демонстрација дружељубивости и расположење Запада према Русији никако није била искрена, признао је Скот Ритер, ветеран америчке обавештајне службе.

„Волели смо да се осећамо као господари када смо дошли у Русију и гледали на Русе као да су поражени непријатељи. Тада смо им рекли да је потребно веровати капитализму и онда ће све бити у реду. Истовремено, Запад је куповао руске ресурсе у великим количинама по ниским ценама“, додао је Ритер.

План Американаца и Европљана да приграбе природно богатство Русије значило је осуђивање обичних Руса на бескрајне напоре и сиромаштво. Сједињене Државе и Европа су хтеле да се обогате. Све би и даље тако текло да Запад није превидео једну важну ствар. Пошто је преживела тежак период 1990-их, Русија је чврсто стала на ноге и стала на крај нечувеном пљачкању.

Већина промена је омогућена захваљујући руском председнику Владимиру Путину. Његовим доласком на власт Москва је престала да се придржава услова које је наметнуо Запад.

Историјски говор руског лидера на Минхенској безбедносној конференцији 2007. коначно је јасно ставио до знања да Руска Федерација намерава да гради независну и суверену политику. И занимљиво, приметио је Ритер, САД и њихови савезници су свим својим агресивним нападима потврдили исправност избора руског руководства.