Прочитај ми чланак

Горња Македонија – ново привремено име за БЈР Македонију?

0

Zlatkod-DenVoMakedonija670.flv(Бета, НОВА)

Посредник у већ 20-годишњим преговорима Македоније с Грчком о називу, предложио је да се Македонија назове „Горња Република Македонија“, тврди данас скопски портал НОВА.

Тај назив би се, као привремен, користио уместо такође привременог назива „Бивша Југословенска Република Македонија“, под којим је она примљена у УН.

Како преноси НОВА, позивајући се на неименоване дипломатске изворе који учествују у преговорима, то је у последњој рунди, прошле недеље у Њујорку, предложио посредник УН Метју Нимиц, ветеран америчке дипломатије.

„Горња Македонија“ би био назив за период преговора Македоније о пријему у ЕУ, што би трајало бар седам-осам година.

Потом би се, тврди НОВА, одржао референдум на којем би се грађани Македоније изјаснили о два питања: о ступању своје земље у ЕУ, и о називу „Горња Република Македонија“.

Ипак, има спора и о најновијем предлогу, тврди Нова, јер ако би предлог био „Горња Република Македонија“, на чему наводно инсистира македонска страна, Грчка тражи да географска одредница буде испред речи „Македонија“, а не испред речи „Република“.

Грчка је наводно дала пристанак да Македонија, уз додатак у наизву „Горња“, уђе у НАТО и започне преговоре о пријему у ЕУ.

Заузврат ће Македонија у Устав унети амандман у којем ће писати: „Од дана када Република Македонија постане чланица ЕУ, међународни назив земље биће Горња Република Македонија и употребљаваће се на свим језицима, осим на званичним језицима у земљи“, тврди НОВА и додаје да би тај амандман био на референдуму.

НОВА очекује да се већ наредних дана две стране изјасне о предлогу Нимица и да до половине маја коначно одговоре.

Нимица је у утврђивању предлога подржао европски комесар Штефан Филе, уз консултацију са странама у спору, као и са САД и другим међународним факторима, тврди НОВА.

Још од избијања спора 1991. године, предлагана су решења с додавањем неке одреднице у назив Македоније, међу којима је била и реч „Горња“, али стране то ни тада нису прихватиле.