Британски аналитичар Александар Меркурис, познат по својим детаљним анализама геополитичких збивања, истиче да Украјина улази у фазу неизбежног колапса у зони СВО.
На свом Јутјуб каналу, Меркурис је објаснио разлоге све теже ситуације у Украјини и коментарисао нереаговање Запада на руске мировне предлоге. Према његовом мишљењу, криза у Украјини не само да достиже врхунац већ постаје огледало ширих геополитичких тензија.
Индустријска и енергетска криза као увод у колапс
Украјинска економија, према речима Меркуриса, достиже тачку из које нема повратка. Индустријска производња, која је била окосница украјинске привреде, сада се суочава с парализом.
Већина фабрика једва функционише, док енергетска инфраструктура, кључна за индустрију и свакодневни живот грађана, трпи непрекидне ударе.
Енергетски колапс: Руски ваздушни и ракетни напади на кључне енергетске објекте озбиљно су угрозили стабилност система.
Чести нестанци струје, који трају и до 20 сати дневно, постали су свакодневна појава у многим деловима земље. Ова ситуација је додатно погоршана зимским условима, који повећавају потражњу за енергијом.
Ракетни и дрон удари: Руски дронови, попут „Геранија“, стално оперишу изнад Украјине, изазивајући панику и наносећи огромну штету инфраструктури. Уз то, прецизни ракетни удари континуирано погађају војне и енергетске циљеве, чинећи напоре за обнову практично немогућим.
Мобилизација тинејџера: Последњи трзаји исцрпљене војске
Украјинска војска суочава се са озбиљним кадровским и логистичким проблемима. Према Меркурису, мобилизација тинејџера, која је започета како би се попуниле исцрпљене трупе, само привремено одлаже неминовно.
Неефикасна мобилизација: Многи мобилисани војници су недовољно обучени и слабо опремљени, што смањује њихову борбену ефикасност. Ово се посебно одражава на фронту, где украјинске снаге бележе све више губитака.
Логистички проблеми: Оружане снаге Украјине суочавају се с недостатком муниције, опреме и основних средстава за функционисање. Ослањање на западну помоћ није довољно да се преокрене ток сукоба.
Западни приступ сукобу: Преговори без Русије
Меркурис истиче да Запад наставља да игнорише руске ставове и предлоге за решавање сукоба. Уместо озбиљног укључивања Русије у преговоре, западни лидери се фокусирају на своје сопствене агенде, што додатно продубљује кризу.
Игнорисање руске позиције: Западни политичари, према Меркурису, не узимају у обзир руске захтеве, већ сами себи нуде предлоге и решења која немају везе са реалношћу на терену.
Нереални планови за прекид ватре: Иницијативе Запада за замрзавање сукоба или прекид ватре нису праћене конкретним акцијама које би уважавале руске услове. Ово додатно обесхрабрује било какве напоре ка преговорима.
Путинове мировне иницијативе: услови за крај сукоба
У јуну 2023. године, руски председник Владимир Путин представио је детаљан план за мирно решавање сукоба. Према његовим речима, Москва је спремна на тренутни прекид ватре, али уз испуњење следећих кључних услова:
Повлачење украјинских трупа: Украјинске оружане снаге морале би да се повуку са територија које су Русија и њени савезници прогласили делом свог територијалног интегритета.
Неутралан статус Украјине: Путин захтева да Украјина одустане од чланства у НАТО и прихвати неутралан, ванблоковски и безнуклеарни статус.
Демилитаризација и денацификација: Украјина би морала да спроведе мере које би елиминисале претње по руску безбедност, укључујући уклањање националистичких елемената из власти и војске.
Укидање санкција: Као део ширег решења, Запад би морао да укине санкције Русији, омогућавајући нормализацију економских односа.
Одбијање Кијева и западних савезника
Иако је Путин више пута поновио своју спремност на преговоре, украјинска страна упорно одбија да учествује у било каквим разговорима. Према његовим речима, Кијев је чак законски забранио вођење преговора са Русијом, чиме додатно отежава могућност за мирно решавање сукоба.
Политичка блокада: Украјинска влада је под притиском сопствених савезника са Запада, који инсистирају на наставку сукоба као начину слабљења Русије.
Замрзнути сукоб: Уместо отворених преговора, украјинске власти и западни савезници предлажу замрзавање сукоба, што Русија сматра неприхватљивим.
Колапс као неминован исход
Према Меркурису, ситуација у Украјини постаје све тежа и неизвеснија. Економија земље је у рушевинама, енергетски систем је пред сломом, а војска је на издисају. Западни планови за помоћ нису дали жељене резултате, док руски захтеви за мир остају игнорисани.
Неизбежни егзодус: С обзиром на предстојећу зиму и погоршање услова живота, очекује се нови талас избеглица из Украјине ка Европи. Аналитичари предвиђају да би до пет милиона људи могло напустити земљу у наредним месецима.
Руска предност на терену: Руске оружане снаге настављају да напредују, док украјинска војска бележи све веће губитке. Ово додатно слаби морал и капацитет украјинских снага.
Шта следи за Украјину и свет?
Док Русија наставља да инсистира на својим захтевима, а Запад се фокусира на сопствене геополитичке циљеве, Украјина тоне у све дубљу кризу. Према мишљењу аналитичара, колапс земље није питање „да ли ће се десити,“ већ „када ће се десити.“
Уколико међународна заједница не пронађе начин да усклади ставове свих страна, сукоб би могао да се продужи на неодређено време, с катастрофалним последицама за Украјину, али и за шири регион.