Прочитај ми чланак

ПУТИНОВ САВЕТНИК ЗАПАДУ: Русија више никада неће ратовати на својој територији!

0

Декан московског елитног Факултета за светску економију и политику - познати руски спољно-политички експерт и геополтичар Сергеј Караганов - дао је интервју немачком недељнику Дер Спиегел.

9

Сергеј Караганов

Декан московског елитног Факултета за светску економију и политику – познати руски спољно-политички експерт и геополтичар Сергеј Караганов – дао је интервју немачком недељнику Дер Спиегел.

Неки ће бити склони да на ово одмахну руком: па шта! Међутим, није за багателисање. Напротив! И, уопште не зато што је немачки лист Караганова представио и као „саветника Владимира Путина“.

Уосталом, уверите се сами.

Дер Спиегел: Сергеј Александрович, НАТО планира да прошири своје деловање у источноевропском региону. НАТО…

Караганов: Још пре 8 година сам говорио о ситуацији која није далеко од рата.

Дер Спиегел: Имате ли у виду моменат када је почео рат у Грузији?

Караганов: Већ тада је поверење између наших великих супротстављених земаља било сведено готово на нулу. Тада је Русија тек почињала процес обнављања наоружања. У погледу поверења од тада се ситуација само погоршавала. Ми смо унапред упозоравали НАТО да не треба да се приближава границама Украјине. Срећом, Русија је умела да заустави напредовање НАТО у том правцу. Самим тим за сада је смањена опасност од рата у Европи у средњорочном периоду. Ипак, пропаганда која се сада реализује веома подсећа на стање рата.

Дер Спиегел: Надам се да Ви под „пропагандом“ имате у виду и Русију?

Караганов: У том смислу руски медији у поређењу са натовским држе се скромније. И оно што је основно, ви треба да схватите: за Русију је веома важно осећање заштићености од спољног непријатеља. Ми морамо да будемо спремни за све. Из тог разлога наши медији понекад донекле претерују. А шта ради Запад? Ви нам пребацујете да смо агресивни. Ситуација је слична оној каква је била крајем 70-их, почетком 80-их година.

Дер Спиегел: Мислите ли на размештање совјетских ракета средњег домета и на реакцију Американаца на те поступке?

Караганов: Совјетски Савез се тада практично урушио изнутра, али је, ипак, одлучио да распореди ракетне системе СС-20 и самим тим почео апсолутно непотребну кризу. Сада то исто ради Запад. Ви умирујете земље као што су Пољска, Литванија и Летонија тиме што у њима размештате ракетне системе. Међутим, то њима апсолутно неће помоћи, то је провокација. Ако почне свеобухватна криза – прво ће бити уништено то оружје. Русија више никада неће ратовати на својој територији!

Дер Спиегел: … односно, ако сам Вас сада правилно разумео – Русија ће нападати? Ићи напред?

Караганов: Схватите – оружје је сада потпуно другачије, ново. Ситуација је много лошија него пре 30-40 година.

Дер Спиегел: Председник Путин покушава да убеди свој народ у то да Европа готово планира напад на Русију. Али, то је апсурд! Ви не мислите тако?

Караганов: Наравно, то је донекле претерано. Али Американци сада отворено говоре о томе да су санкције против Русије потребне да се смени власт у Русији. То је – отворена агресија, ми морамо да реагујемо.

Дер Спиегел: Недавно је председнички савет, на чијем челу сте Ви, објавио извештај за председника. Ја сам га детаљно проучио. Ви у њему често говорите о једином могућем путу за Русију – о повратку раније моћи. Идеја је јасна, али – који су Ваши конкретни предлози?

Караганов: Пре свега ми чинимо добро дело – желимо да се одупремо даљој дестабилизацији међународне заједнице у будућности. И ми желимо статус велике силе, желимо да га вратимо. Нажалост, ми једноставно не можемо да се одрекнемо тога – 300 година оставило је свој траг у нашим генима. Ми желимо да постанемо центар велике Европе, место где владају мир и сарадња. Тој Евроазији припадаће и континент Европа.

o

Дер Спиегел: Европљани сада немају поверења у Русију, не разумеју њену политику, сматрају је чудном. Нама нису јасни циљеви Вашег руководства у Москви.

Караганов: Морате да схватите – ми вама сада верујемо тачно „0“ процената. То је природно после свих недавних разочарења. Пођите од тога. Ми чинимо нешто што се може назвати тактичким упозорењем. Циљ нам је – да схватите да смо ми паметнији, јачи и одлучнији него што ви мислите.

Der Spiegel: На пример, нас је веома изненадио, и то непријатно, Ваш недавни став према војним дејствима у Сирији. Ми као да тамо не делујемо заједно, али ипак, у неком смислу сарађујемо. Међутим, ви сте недавно повукли део својих снага, а да нас чак нисте о томе обавестили. Поверење тако не функционише…

Караганов: То је био веома моћан и леп поступак мог руководства. Ми поступамо на основу тога што смо ми јачи у том региону. Можда Руси нису тако јаки у економији, у вештини вођења преговора, али зато смо одлични борци. Код вас у Европи је политички систем који неће издржати испит времена. Ви не можете да се ускладите за нове изазове. Ви сте сувише приземни. Ваша канцеларка једном је рекла да се наш председник отргао од реалности. Ето – ви сте сувише реални у том смислу.

Der Spiegel: Лако је приметити да се у последње време ви у Русији радујете нашим неуспесима, посебно ономе што се односи на наше проблеме са избеглицама. Зашто је то тако?

Караганов: Да, многе моје колеге често се подсмевају вашим проблемима, али ја им увек говорим да не треба да буду охоли. Иначе, шта ви хоћете: европске елите су тражиле конфронтацију са нама – и нашле су је.

Стога ми нећемо помагати Европи, иако бисмо лако могли по питању избеглица. На пример, могли бисмо заједно да затворимо границе – у том смислу ми умемо да поступамо десет пута ефикасније од вас, Европљана. Али, уместо тога ви покушавате да сарађујете са Турском. То је срамота за вас! Ми се држимо нашег чврстог става и то успешно.

Der Spiegel: Ви стално говорите да сте разочарани Европом и оним што се у њој дешава. Али, није ли недавно Русија је хтела у Европу? Или сте желели Европу из времена Аденауера и Де Гола и изненађени сте због промена?

Караганов: Не засмејавајте ме – већина Европљана такође жели управо ону Европу, а не савремену. Наредних деценија Европа очигледно неће бити пример за нас, нити оно што ми желимо и шта нам је потребно.

Der Spiegel: У Вашем извештају неколико пута се помиње да је примена оружја „очигледна и исправна мера ако су очигледно погођени интереси државе“. Да ли под тим Ви подразумевате Украјину?

Караганов: Да, наравно. А уз то се у близини државе концентришу озбиљне снаге противника.

Der Spiegel: Хоћете ли да кажете да је гомилање NATO трупа у балтичким земљама – управо такав случај?

Караганов: Замисао да ми намеравао да започнемо конфликт – па, то је идиотизам. Ради чега NATO окупља тамо трупе, хајде, реците, зашто? Да ли ви уопште размишљате шта ће се десити са тим трупама ако се стварно деси директна конфронтација?! То је ваша симболична помоћ балтичким земљама, ништа више. Ако NATO почне агресију против земље која има нуклеарни потенцијал као наша – ви ћете бити кажњени.

Der Spiegel: Постоје планови да се обнови дијалог Русија – NATO. Изгледа ми да Ви такве идеје не схватате озбиљно?

Караганов: Такви сусрети више су нелегитимни. Сем тога, NATO се временом претворио у нешто потпуно другачије. Ви сте почињали као савез демократских држава са циљем да себе заштитите. Међутим, све то постепено претворило у идеју константног ширења. Онда, када је нама био потребан дијалог – 2008. и 2014., нисте нам дали шансу за дијалог.

Der Spiegel: … чекајте да израчунам… Мислите ли на кризу у Грузији и Украјини? Схватам. Реците ми, у Вашем извештају стално наилазимо на термине као што су „част“, „храброст“, „одважност“, „достојанство“… је ли то политичка лексика?

Караганов: То је оно што заиста има вредност за руског човека. У Путиновом свету, као и у мом свету, незамисливо је да част жене може да се погази на најгрубљи начин.

Der Spiegel: Да ли алудирате на злосрећну ноћ уочи Божића у Келну?

Караганов: Мушкарци који би у Русији покушали да учине нешто слично – били би убијени на лицу места. Грешка је у томе што су, како Немци, тако и Руси, изгубили много година у трагању за некаквим универзалним вредностима, не схватајући, заправо, о чему се ради. Ми смо такође у совјетско време тражили социјализам. Ваше трагање за демократијом веома личи на наше трагање за социјализмом.

Der Spiegel: У чему Ви видите грешке руске спољне политике последњих година?

Караганов: У томе што у непосредној прошлости нисмо имали јасну политику у односу на наше најближе суседе – постсовјетске земље. Једино што смо радили – субвенционирали смо и куповали елите. Новац је делимично краден – са обе стране. А као што је показао конфликт у Украјини, тако није могуће избећи глобалну кризу. Друга наша грешка је то што је наша политика сувише дуго била усмерена на исправљање грешака из 90-их.

Der Spiegel: Последње питање. Постоје ли шансе да ће Русија у најскоријој будућности тражити путеве сарадње?

Караганов: Директна и отворена признања о нашој неправедности не треба да очекујете – зато што смо ми у праву. У овом тренутку Русија је азијско-европска моћна држава. И ја сам био један од оних који су означили тај пут развоја према Истоку као поуздан. Али, сада могу да кажем да треба у извесној мери опет да се окренемо према Европи. Једино то могу да кажем.

Превела: Ксенија Трајковић