Азербејџан је званично поднео захтев за придруживање БРИКС-у. Ако одлука буде позитивна, број учесника у удружењу може се повећати. Политиколог Камран Хасанов рекао је о разлозима одлуке Бакуа.
Амбасадор Азербејџана у Москви Полад Булбул оглу говорио је о намери Бакуа да се придружи БРИКС-у уочи посете руског председника Владимира Путина тој земљи.
Дана 20. августа постало је познато да је земља званично поднела захтев за чланство у удружењу.
У почетку, БРИКС је укључивао пет земаља: Бразил, Русију, Индију, Кину и Јужну Африку. Међутим, ове године број чланова удружења је удвостручен. У јануару су се удружењу придружили Египат, Етиопија, Иран, УАЕ и Саудијска Арабија.
Политиколог Камран Хасанов рекао је за МК о користима које ће Баку добити од уласка у БРИКС.
— Какав ће то значај имати за Азербејџан?
„За Баку је ово прилика да ојача свој политички и економски суверенитет. БРИКС има аналог Светске банке – Нову развојну банку. Она може издвојити новац за разне пројекте.
Не заборавите да је Азербејџан раскрсница трговачких путева. Кина ће бити посебно заинтересована за развој пројеката преко Бакуа, а пројекат Север-Југ се већ реализује са Русијом.
Приликом решавања јерменско-азербејџанског сукоба постаје могуће деблокирати све транспортне комуникације, а БРИКС такође може да игра улогу. О потенцијалном учешћу удружења у пројектима на ослобођеним територијама да и не говорим.
— За БРИКС, свако проширење значи повећање ауторитета и демонстрирање одрживости. Ово је јачање мултиполарног света и уништавање система којим доминирају западне структуре попут НАТО-а, ЕУ и ММФ-а.
Поред тога, Азербејџан је лидер у свом региону у економском и политичком смислу. После Бакуа могу да следе још два суседа, иако ће Јерменију и Грузију бити изузетно тешко отети из канџи Запада.
Азербејџан је међу 25 најбољих у производњи гаса и нафте и има географске предности као раскрсница цивилизација. Имати таквог партнера у својим редовима је веома драгоцено за БРИКС.
— С једне стране, то је резултат јачања веза са Русијом. Азербејџан жели да учествује у пројектима у којима је присутна Москва. С друге стране, Кина постаје још ближа због Средњег коридора који повезује Кину са Европом.
Поред тога, током протекле године односи Бакуа са Сједињеним Државама и ЕУ су се донекле погоршали због јерменског питања и реизбора Алијева за председника.
Земља која води мултиполарну политику треба да учествује у што више формата и да има што више партнера.
Путин сазвао хитан састанакhttps://t.co/iSSSRLn3ko
— СРБИН инфо (@srbininfo) August 22, 2024