Прочитај ми чланак

НА ИВИЦИ ЕКСПЛОЗИЈЕ: Свет стрепи од Путинове објаве рата 15. септембра!

0

putin-kremlinru-650x401МОСКВА / ЊУЈОРК – Владимир Путин, руски председник, узеће учешћа у раду Генералне скупштине Уједињених Нација која почиње са радом 15. септембра, а од тренутка најаве његовог доласка у Њујорк, свет анализира последице које би могао имати наступ тренутно најутицајнијег светског лидера пред чланицама Уједињених Нација.

Свет практично гори на више тачака, од Украјине до Сирије преко Арктика, а колико је значајан долазак Путина у Њујорк, сведочи и то што је и српски председник, Томислав Николић, окарактерисао Путиново предстојеће обраћање целом свету „историјским“.

По мом мишљењу, предстојећа седница УН ће бити историјска седница, као што је била и она када је Хрушчов, наводно, изуо ципелу и лупао њоме о сто, каже Николић у интервјуу за руски Спутњик, истичући да Русију нико не сме да понижава јер је она велика земља.

„Мислим да ће то крајем септембра бити заиста парекселанс догађај у Њујорку и да ће многи на Западу схватити да се тиме што се играју са Русијом, са њеним осећањем вредности, њеним поносом, у ствари играју са десетинама милиона, стотинама милиона људи, а потом и са светским миром и безбедношћу. И да би им било много боље да сарађују са Путином јер то може да подигне свет, него да се са њим свађају јер то може да сруши свет“, оценио је Николић.

Пред долазак Путина у Њујорк, Барак Обама, председник САД-а, изазвао је Русију и Путина на још један фронт, а то је Арктик.

Обама је три дана боравио на Аљаски и том приликом поручио да ће се Америка на стратешки начин бавити питањем Арктика, видно маргинализујући утицај Русије на овом делу планете, а утицај Русије је огроман, јер тамо Руси имају већ војне базе, научне експедиције, аеродроме и комплетну војну инфраструктуру.

Многи аналитичари сматрају да ће Путин дати свој одговор за Арктик управо на предстојећој УН седници, али највише се стрепи од могуће објаве рата због Сирије која доживљава свој врхунац.

Армија САД је већ почела са нападима на армију Сирије коју подржава Русија, па је тако данас јављено да је армија САД извршила напад дроновима на позиције армије Сирије. То је увећало тензије између САД и Русије, јер је Русија активни савезник Сирије.

 

Руски војници су присутни у Сирији, рекао је опет данас руски шеф дипломатије, Сергеј Лавров.

Русија помаже у борби против тероризма не само Сирији, већ испоручује оружје и Ираку и другим земљама у региону, рекао је Лавров.

„Ми настављамо да помажемо влади у Дамаску у опремању сиријске армије свиме што је потребно, како би она спречила понављање либијског сценарија и других трагичних догађаја у том региона због опседнутости неких наших западних партнера идејама промене неугодних режима“ – рекао је руски министар.

Русија не пружа додатну војну помоћ Сирији, али уколико то буде било потребно, помоћи ће Дамаску на његов захтев и у пуном складу с међународним правом, нагласио је Лавров.

„Ми никада нисмо скривали наше војно присуство (у Сирији). Наши војни стручњаци тамо раде, помажу сиријској армији у обучавању војника руковању нашим оружјем – истакао је шеф руске дипломатије. – Никакве додатне кораке Русија тренутно не предузима. Уколико они буду потребни, ми ћемо предузимати те кораке у пуном складу с нашим законодавством, међународним правом, у складу са нашим међународним обавезама. Наравно, искључиво на захтев и уз сагласност сиријске владе или других земаља региона, уколико буде потребно пружити помоћ и њима у борби против тероризма“.

САД гледају кроз прсте онима који желе да користе терористичку групацију Исламска држава за смену председника Сирије Башара Асада. То је огромна грешка, изјавио је Лавров, одговарајући на питање агенције ТАСС.

Званични Кремљ је саопштио да постоји могућност сусрета Путина и Обаме приликом седнице УН, али под условом да позив на састанак дође из Беле куће.

Русија стоји на становишту да све дипломатске везе и нарушени односи морају бити обнављани иницијативом оних који су и покренули рушење истих санкцијама против Русије.

Аналитичари оцењују да би оштри ставови Владимира Путина, као и могући услови за даљу сарадњу Русије и Запада, упућени са места као што је Генерална скупштина УН, могли значити својеврсну отворену објаву светског рата.

Извор: Правда