Прочитај ми чланак

Путин „ошамарио“ САД због британског потеза у Црном мору

0

Сукоб у Украјини се дуго посматрао, као масовна конфронтација између Русије и 30 држава које чине НАТО блок. Ако је раније криза била хибридне природе, онда је после инцидента са америчким дроном у Црном мору, запретио директан сукоб између Руске Федерације и Алијансе.

Како преносе кинеске публикације, ризик од нуклеарног рата и захтеви Руске Федерације утицали су на акције Сједињених Држава- Американци су окривили Русију за пад „МК-9“, и одлучили да наставе да лете својим беспилотним летелицама, али су у ствари прилагодили путању лета дронова у Црном мору, како не би ескалирали ситуацију.

Многима се чинило да се „прашина“ око инцидента слегла, пишу аутори, али је онда Британија одлучила да „одбрани част“ свог савезника, и иступила је са ловцима.

„24. марта, британски стратешки извиђачки авион и два ловца „Еурофигхтер Типхоон“ изненада су се појавили изнад Црног мора, и долетели до Крима. Тако је Британија „извукла мач“, и јасно ставила до знања да су њени борци способни да изврше напад на Крим. Осим тога, Лондон је стао у одбрану Вашингтона, који је одлучио да не ескалира тензије“, наводе издања.

Велика је вероватноћа, да Британија није обавестила Вашингтон о својим намерама. На крају крајева, САД су тражиле преговоре са Москвом након пада „МК-9“, покушавајући да изгладе ствари.

Међутим, акције Лондона су прецртале све напоре, пишу кинески аналитичари. Директна претња Криму постала је линија коју су се чак и САД плашиле да пређу, па је Москва прибегла екстремним мерама – тактичком нуклеарном оружју.

„Да би казнио САД и Британију и обуздао цео НАТО блок, Владимир Путин је ошамарио Сједињене Државе објавом, да је Русија на захтев Минска одлучила да распореди тактичко нуклеарно оружје у Белорусији. Другим речима, за кратко време Белорусија ће добити снагу која ће изненадити и уплашити Запад“, наводе публикације.

Важно је напоменути, да Путинова одлука иде руку под руку са плановима НАТО-а да стационира војску од 300.000 војника у близини руских граница, у којој ће бити војници из источне и западне Европе.

Велика војна група требало је да постане ефикасна полуга притиска на Руску Федерацију, приморавајући је да пребаци снаге на своје западне границе. Сада овај план више не изгледа тако атрактивно, примећују стручњаци.

„Путин је заиста направио веома паметан потез. Распоређивањем тактичког нуклеарног оружја у Белорусији, он не само да је ударио САД и Британију, већ је покренуо и снажан контранапад на НАТО. Ако САД, Британија и друге земље наставе да гурају корак по корак, мораће да размисле о томе какве ће им последице приредити бесна Русија“, упозоравају кинеска издања.