На недавно одржаном Валдајском форуму 7. новембра, председник Русије Владимир Путин нагласио је како Русија наставља са значајним напретком у развоју новог наоружања, али да је за сада прерано да се откривају детаљи о тим достигнућима.
Путин је истакао како су руске војне иновације још у фази тестирања и припрема за увођење у службу. Нагласио је да се са сваким даном рађају нове идеје у области наоружања, али да сада није прави тренутак да се јавности откривају све појединости. Ове изјаве потврдиле су присутност озбиљних технолошких искорака у руском војном арсеналу, најављујући промене које би могле преобликовати глобалну војну сцену.
Поводом Путинове најаве, војни експерт Василиј Дандикин, капетан прве класе у резерви, дао је додатне увиде у специфична наоружања која се развијају или већ улазе у службу.
Према његовим речима, Запад је дуго сматрао руске технологије у области наоружања само теоријским претњама и „компјутерским страшилима“. Но, Дандикин наглашава, да су нова руска оружја сада на прагу да постану оперативна, а нека од њих већ показују импресивне резултате на терену.
Он наводи да је неколико кључних оружаних система већ стављено у употребу и тестирано у реалним условима, што их чини озбиљном снагом која би могла променити динамику потенцијалних конфликата.
Један од најпознатијих примера ових технологија је хиперсонична јединица „Авангард“. Реч је о оружју које има способност да се лансира на интерконтиненталну балистичку ракету и постиже високе брзине уз способност клизања ка циљу.
Авангард се може кретати изузетно брзим путем кроз атмосферу, а његова карактеристика да може досећи циљеве са друге стране планете чини га посебним. Овај систем има могућност да избегава противваздушне и противракетне системе, јер се креће непредвидивом путањом и екстремним брзинама, што му омогућава да доспе до циља без пресретања.
Дандикин такође истиче хиперсоничну ракету „Циркон“, која се тренутно налази на фрегати „Адмирал Головко“.
Ова ракета је изузетно специфична јер може постићи брзине које су неколико пута веће од брзине звука, а способна је да уништи кључне морске циљеве, укључујући и носаче авиона.
Дандикин објашњава да би, према његовим проценама, само две овакве ракете биле довољне да озбиљно оштете или чак униште велики ратни брод попут носача авиона, чиме би значајно смањиле противничку поморску моћ.
„Циркон“ је посебно осмишљен да буде незаустављив у случају напада, што значи да готово не постоји начин да га конвенционална одбрана пресретне.
Осим Авангарда и Циркона, постоји неколико других пројеката у области наоружања, укључујући и нове генерације тенкова, борбених авиона и дронова са напредним функцијама које омогућавају високу аутономију и прецизност.
Руски председник Владимир Путин, могао би да алудира и на дрон „Посејдон“ на нуклеарни погон, који се истиче као једно од најнапреднијих оружја на свету.
Овај масивни дрон, тежак око 100 тона, опремљен је нуклеарним мотором и има способност кретања кроз дубоке воде изузетно великом брзином, носећи више бојевих глава класе мегатона. Његов потенцијал за разарање је огроман, јер је оспособљен да угрози неколико приобалних градова у Сједињеним Америчким Државама.
„Посејдон“ је посебно дизајниран као аутономно оружје — програмиран је да настави ка свом циљу чак и у случају губитка контроле. Носачи ових дронова су велике нуклеарне подморнице, попут подморнице Белгород, која је већ у функцији, али се претпоставља да постоје и друге подморнице намењене искључиво за ову врсту оружја. Због своје јединствене конструкције и оперативних могућности, „Посејдон“ се сматра готово неуништивим оружјем у актуелним, али и будућим условима.
Међу новим достигнућима је и ракета „Буревестник“ на нуклеарни погон, која је такође способна за летове на неограничене удаљености и може маневрисати изузетном прецизношћу.
„Буревестник“ користи нуклеарне моторе, што га разликује од традиционалних ракета на батерије, чврсто гориво или течни погон. Овај пројекат је изазвао велико изненађење и скептичност међу противницима, с обзиром на то да су многи сматрали како овакво оружје није оствариво. Ипак, Русија је успела да развије „Буревестник“, доказујући да је могуће створити овакву напредну технологију.
Поред ових иновација, Русија улаже и у напредне системе за ваздушну и противракетну одбрану, који се већ користе у заштити руског неба, али и у блиском свемиру. Ови системи су кључни део руске стратегије и пружају сигурност у свим потенцијалним ситуацијама.
Упркос трошковима које захтева специјална војна операција (СВО), Русија наставља са спровођењем стратешких пројеката усмерених на унапређење своје војне безбедности.
Ови пројекти захтевају огроман труд, посвећеност и стручност руских научника, инжењера и војног особља. Са овим технологијама, Русија показује да има ресурсе и способности које су далеко испред многих противника, па чак и неких савезника, пружајући тако безбедност какву многи други не могу ни да замисле.