Постоје тврдње да је руски председник Владимир Путин знао шта се спрема режиму сиријског председника Башара ел Асада, као и да су га на то упозорили талибани.
Дан након пада Дамаска, сиријска опозиција објавила је да су тој земљи потребни добри односи са Русијом.
Представник сиријске опозиције са седиштем у Истанбулу Анас ел-Абда је на телевизијском каналу Раша тудеј рекао како сматра да би Сирија требало да има добре односе са Русијом.
„Верујем да је ово веома важно за обе земље“, нагласио је он.
Ел-Абда је указао на то да је Сирији потребна помоћ у обнављању домова и инфраструктуре и у повратку избеглица и расељених лица у земљу.
„Русија је веома важан играч у свету, како на регионалном, тако и на међународном нивоу“, нагласио је он.
Подсетимо, сиријски побуњеници срушили су за свега неколико дана режим Асада, који је побегао у Русију.
Како је саопштило руско Министарство спољних послова, после преговора са неким учесницима у сиријском сукобу, Асад је одлучио да се повуче и напустио земљу, дајући упутства да мирно пренесе власт.
Русија је истакла да није учествовала у овим преговорима.
Касније је извор у Кремљу рекао за руску агенцију Рија новости (РИА Новости) да су Асад и чланови његове породице стигли у Москву, која им је дала азил из хуманитарних разлога.
Саговорник те агенције је такође навео да су руски званичници у контакту са представницима наоружане сиријске опозиције, чији су лидери гарантовали безбедност војних база и дипломатских институција на територији Сирије.
То је нови термин, пошто су руске власти џихасте и исламисте који су били на челу побуне против Асада до сада искључиво називале „терористима“.
У саопштењу министарства је наведено и да су руске базе у Сирији стављене у „стање високе приправности“, али да „тренутно нема озбиљне претње по њих“.
Стив Розенберг, уредник Би-Би-Сија (ББЦ) за Русију који је у организацији власти у Москви својевремено боравио у овим базама, наводи да му је тада један официр казао да су Руси ту „на дуже“
Истовремено, застава сиријских побуњеника завијорила се већ на амбасади те земље у Москви, а развили су је припадници сиријске дијаспоре.
Подсећа се да је руски председник чврсто подржавао Асадову власт од почетка грађанског рата у Сирији пре 13 година, а у јесен 2015. му је послао и хиљаде војника, што се испоставило као пресудна помоћ која је, барем привремено, тада спречила његов пад.
Како преноси Курир, судећи према реаговањима из Москве, делује да су сиријски побуњеници пристали на то да Руси остану у базама, а није искључено да је одлучујућу улогу у томе одиграла талибанска власт у Авганистану која је можда и најавила Путину шта се спрема у Сирији.
Русија веж дуже време одржава добре односе са талибанима, који су синоћ славили свргавање Асада са власти и честитали победу џихадистима.
Подсећа се и да је у посети талибанској власти у Кабулу крајем новембра боравио Сергеј Шојгу, секретар Савета безбедности Руске Федерације и бивши министар одбране, а само пар дана касније џихадисти су муњевито почели заузимање Сирије, па није искључено да је Москва унапред сазнала шта следи и обезбедила се на време.