Прочитај ми чланак

ПУТ У ПРОПАСТ: Европа забележила највећу цену струје у историји

0

Просечна месечна цена електричне енергије у Европи у августу 2022., постала је највећа забележена због наглог раста цена гаса, произилази из прегледа аналитичке компаније „Ristad Energy“.

„Европске цене струје су још више порасле током протекле недеље, и сада се може тврдити да ће август бити најскупљи месец за струју, на свим већим европским тржиштима“, рекао је аналитичар компаније, Фабијан Ренинген.

Јулски рекорд је оборен у Италији , Француској , Немачкој и Уједињеном Краљевству, при чему је италијанско тржиште прво где је просечна месечна спот цена премашила 500 евра по МВх. Штавише, наводи агенција, велепродајна цена струје за испоруку следеће године у Француској и Немачкој је прошле недеље премашила 1.000 евра по мегават-сату.

Напомиње се да је овакав скок цена струје повезан са снажним повећањем цене гаса последњих дана. Ова ситуација је довела до хитних реакција од стране власти ЕУ. Шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен, рекла је да ЕК сматра неопходним да обезбеди, да цене гаса немају доминантан утицај на цену струје на тржишту ЕУ.

„Европска комисија је јасно ставила до знања, да планира да интервенише на тржишту електричне енергије, како би обуздала растуће цене. Једно од кључних питања које треба решити, је раздвајање тржишта гаса и електричне енергије, и није јасно како се то најефикасније може урадити на либерализованом тржишту електричне енергије, какво је европско“, каже Ренинген.

Аналитичар једну од опција види у постављању горње границе, али то отвара проблем како ће произвођачима електричне енергије бити надокнађени трошкови, у случајевима када је горња граница нижа од трошкова производње угља и гаса.

„Ако цене гаса или струје буду ограничене, неки од важних тржишних механизама за балансирање понуде и потражње биће поремећени“, рекао је он.

Нагли раст цена почео је, након што је „Гаспром“ објавио да ће престати да пумпа гас „Северним током“, за време предвиђених радова. Такође, из корпорације је саопштено, да је одбор директора препоручио да се исплате привремене дивиденде за прву половину од 51,03 рубаља по акцији, а акционари ће о овом питању расправљати на ванредном састанку 30. септембра.

Обустава рада цевовода, повезана је са редовним одржавањем једине исправне гасне пумпе на компресорској станици „Портоваја Трент 60“, које ће трајати три дана. Њих ће спроводити стручњаци из „Гаспрома“ и „Сименса“.

Немачка компанија, у складу са техничком документацијом, треба да сервисира јединицу сваких хиљаду сати- прегледа и очисти кућиште, провери сигурносне вентиле и подеси систем контроле протока ваздуха.

Народни покрет „НЕ ПЛАЋАЈ!“

Широм Европе се спонтано раширио покрет „Не плаћај!“, који позива народ у Европи да не плаћа лоповским режимима огромне рачуне за енергенте тврдећи да је циљ глобалиста да обичан народ екстремно осиромаше док ће приватне енергетске компаније блиске политичарима да „згрну милијарде“ на таласу вештачке енергетске кризе, исто као што су се енормно обогатиле фармацеутске компаније од короне.

Покрет је настао у Великој Британији, али одмах се проширио на Немачку, Француску… Народ на јавним местима спаљује рачуне, а генерални штрајк и потпуну обуставу плаћања (могуће и пореза) су најавили од 1. октобра.