Прочитај ми чланак

Протести у Перуу након смене председника: Најмање седморо мртвих, међу њима двоје

0

Најмање седам особа је погинуло је у протестима у Перуу, након што је бивши председник Педро Кастиљо смењен и касније ухапшен након што је прошле недеље покушао да распусти Конгрес.

Прошле недеље избиле су демонстрације у градовима широм земље у знак подршке Кастиљу, који није прихватио његову смену са функције и означио је свог наследника Дину Болуартеа као „узурпатора“, преносe медији.

Међу мртвима су два малолетника, саопштила је у уторак канцеларија за штампу перуанског омбудсмана за CNN, а двоје је умрло у недељу и пет у понедељак.

Демонстранти су позвали на опште изборе, распуштање Конгреса и стварање нове конститутивне скупштине, наводи радио и телевизијски емитер Радио Програмас дел Перу.

Возови у Мачу Пикчуу биће обустављени од уторка због протеста, саопштио је железнички оператер PeruRail.

„Жалимо због непријатности које ова саопштења стварају за наше путнике. Међутим, они су због ситуација које су ван контроле наше компаније и настоје да дају приоритет безбедности путника и радника“, наводи се у саопштењу.

Летови су такође прекинути због протеста, а авионска компанија ЛАТАМ Airlines Peru је најавила привремену обуставу услуга ка и са аеродрома у градовима Арекипа и Куско.

Демонстранти су у понедељак покушали да упадну у терминал на међународном аеродрому Алексндро Веласко Астете у Куску, саопштила је Перуанска корпорација за аеродроме и комерцијалну авијацију.

За сада нема информација о повређенима, хапшењима или штети на аеродрому, наводи та корпорација.

ЛАТАМ је позвао перуанске власти да предузму „корективне мере како би осигурале безбедност“ за обављање својих летова.

„Жалимо због непријатности које је ова ситуација ван наше контроле изазвала нашим путницима“, додаје.

Национална полиција Перуа саопштила је да су од понедељка увече биле блокаде на националним путевима у најмање 11 региона земље.

Поред тога, влада је прогласила ванредно стање у седам провинција у региону Апуримак у јужном централном Перуу.

Перу је последњих година био узнемирен политичком нестабилношћу и био је на ивици откако је Кастиљо опозван због покушаја да распусти национални Конгрес прошле недеље.

А Болуартеов успон на председничку функцију можда неће нужно олакшати токсични и огорчени политички пејзаж Перуа.

Многи Перуанци позивају на политичке промене, према септембарској анкети Института за перуанске студије, која је показала да 60 одсто испитаника подржава превремене изборе како би се променило и председништво и Конгрес.

Болуарте „нема признату политичку каријеру“, рекао је Фернандо Тујеста Солдевила, професор политичких наука на Папинском католичком универзитету у Перуу.

„А без подршке партија, политичке партије или друштвене организације иза себе, она је слаба од почетка. Сви знају када је влада Дине Болуарте почела, али нико не може бити сигуран колико ће трајати“, навео је он.

У понедељак ујутру, Болуарте је предложила да се општи избори помере две године унапред, за април 2024. године, након што је првобитно одбацила ту идеју.