Прочитај ми чланак

ПРОТАГОНИСТИ ОБОЈЕНИХ РЕВОЛУЦИЈА ТВРДЕ да је Сорош жртва антисемитизма

0

Демонизација америчко-мађарског милијардера и филантропа јеврејског порекла Џорџа Сороша започела је широм Централне Европе крајем 2015. године, што неки социолози тумаче као савремену манифестацију старих антисемитских завера.

Европски националисти и десничари све чешће оптужују Сороша (86) да користи свој новац за форсирање либералних вредности у њиховим друштвима, што укључује и подршку избеглицама, а ти вербални напади су се распламсали када је велики број избеглица и миграната почео да долази у Европу, наводи Асошиејтед прес.

Званичници тих земаља приписују Сорошу све могуће грехове, а та политичка стратегија изгледа има за циљ да делегитимише пројекте које је он подржавао у земљама централне и источне Европе у време њихове демократске транзиције.

То ипак није био случај до пре пар година, па је 2012. године тадашњи председник Пољске Бронислав Коморовски доделио Сорошу један од највиших пољских ордена, захваливши му за допринос развоју демократског цивилног друштва после слома комунизма.

Сорошеве донације унапредиле су у бившим комунистичким земљама Европе стање људских права, владавину закона, права Рома и припадника ЛГБТ популације, здравствене и образовне системе, а побољшале су и саобраћај, наводи АП.

Многи лидери и званичници тих држава који се данас окрећу против њега и оптужују га за уништавање њихових земаља, попут мађарског премијера Виктора Орбана, били су Сорошеви стипендисти 90-их година, захваљујући његовом новцу су студирали на Западу или добијали средства за истраживања.

Председник владајуће румунске Социјалдемократске партије Ливиу Драгнеа рекао је да су Сорош и његово деловање „посејали зло у Румунији“.

Лидер владајуће партије у Пољској Јарослав Качињски оптужио је Сороша да покушава да уништи традиционална друштва форсирањем мултикултурализма у тим земљама.

„Сорошеве идеје, идеје друштава која немају идентитет, прикладне су за оне који имају милијарде, јер је таквим друштвом веома лако манипулисати“, рекао је Качињски.

Посланица владајућих пољских конзервативаца Кристина Павлович назвала га је „најопаснијим човеком на свету“ и казала да његове фондације „финансирају антихришћанске и антидржавне активности“.

Овакву реторику усмерену против Сороша, којем се приписују готово натприродне способности уништавања традиционалних друштава, социолози тумаче као модерну манифестацију старих антисемитских завера у време израженог популистичког гнева усмереног против елита и Европске уније.

Социолог и директор варшавског Института за јавне послове Јацек Кухарчик рекао је да је „тај наратив о Сорошу као отеловљењу зла започео руски председник Владимир Путин“, да се „он сада шири“ и да је Сорош „веома користан као непријатељ“ у земљама са дугом традицијом антисемитизма, попут Русије и Пољске.

„То је лов на вештице који промовишу ауторитарни десничарски популисти. А иза тога стоји прикривени антисемитизам. Због тога што промовише либералне вредности, има јеврејско порекло и зато што је милијардер, Сорош представља савршену фигуру за објашњавање десним бирачима зашто је свет такав какав је“, рекао је Кухарчик.

Сам Сорош је раније рекао да његова борба против нетолеранције има корен у његовом животу у Мађарској током нацистичке окупације у време Другог светског рата. Он и његова породица преживели су Холокауст кријући свој јеврејски идентитет.

Сорош је до сада, према подацима његове Фондације за отворено друштво, донирао око 12 милијарди долара.

Од тога је око 400 милиона долара припало Мађарској, чији премијер Орбан предузима кораке који би могли да приморају на затварање будимпештански Централноевропски универзитет који је Сорош основао 1991. године у склопу подршке настајућим демократијама у региону.

Орбан је Сороша описао као „америчког финансијског шпекуланта који напада Мађарску“ и који је „уништио животе милиона Европљана“.

Портпаролка Сорошеве Фондације Лаура Силбер рекла је да „Орбан користи Сороша као жртвено јагње у покушају да скрене пажњу Мађара са истинских проблема“, попут све лошијег здравственог и образовног система.