Прочитај ми чланак

ПРЕТИ МУ СМРТНА КАЗНА Хрват Вјекослав Пребег оптужен за ратне злочине АЗОВ нациста

0

Пред судом у ДНР ускоро почиње експресно суђење Хрвату, тројици Британаца и Швеђанину, који су оптужених да су се као страни плаћеници борили на страни нациста у Украјини.

За ово кривично дело у ДНР предвиђена је смртна казна, на чије извршење већ чека неколико страних плаћеника који су чинили стравичне ратне злочине као АЗОВ нацисти.

Британцима Џону Хардингу, Дилану Хилију и Ендрју Хилу, као и Швеђанину Матијасу Густавсону и Хрвату Вјекославу Пребегу, биће суђено у Доњецкој Народној Републици (ДНР), преносе руски државни медији.

Сви су ухваћени у Маријупољу  и били су у саставу нацистичког Азов батаљона.

Исти суд  недавно је осудио двојицу Британаца на смрт, по истој овој оптужници.

Вјекослав Пребег је годинама страни плаћеник у Украјини као припадник АЗОВ нациста. На Фејсбуку се често хвалио позирајући са оружјем, а усташе увек жедне српске и руске крви, су га обожавале па је био најпознатији Хрват у Украјини.

Руска новинска агенција Тасс јавља да су тројица Британаца одбили да сарађују са истражитељима и да сведоче.

Бивши војник који је подучавао АЗОВ нацисте, Џон Хардинг, пореклом из Сандерленда, инструктор је паравојске још од 2018. године, а ратовао је као „пас рата“ и у Авганистану, Сирији…

Недавно је путем видео поруке молио премијера Бориса Џонсона у оставци, да ургира да га спаси од смртне казне.

Ендрју Хил се такође борио са АЗОВ нацистима.

Дилан Хили је по занимању кувар, а британски медији за њега наводе да је у Украјини „волонтирао као хуманитарни радник“.

Он је ухапшен на контролном пункту у априлу, заједно са Полом Уријем који је умро у јулу у притвору.

ДНР је раније објавио снимак Ендрјуа Хила у војној униформи, на ком он тврди да је добровољно дошао у Украјину да помогне и да се сам предао.

У јуну је суд у Доњецку осудио на смрт другу двојицу Британаца, Ејдена Аслина и Шона Пинера, као и Мароканца Брахима Саудуна (21).

Случај Хила и Хилија

Према информацијама лондонског Телеграфа, Хили (22) је у априлу заробљен у контролном пункту у Запорожју док је покушавао да побегне из тунела маскирајући се у цивила (са собом је водио Украјинку и двоје туђе деце из ратне зоне).

Хил је ухапшен отприлике у исто време у области Николајева.

Руски извори тврде да су Хили и Хил били у тунелима фабрике Азовстал у Маријупољу.

Хилијево хапшење је објавила хуманитарна организација која ради у тој области, Мрежа Президијум (Presidium Network), која је навела да су он и још један Британац, Пол Уреј, добровољно помагали цивилима у близини Запорожја и да нису ратовали као страни плаћеници.

У тренутку хапшења, Хили је рекао да је био у аутомобилу са Уријем и да су кренули да спасу једну породицу из села јужно од града.

Доминик Бирн, суоснивач Мреже Президијум, рекао је да Хили „није имао везе са украјинском војском или било којом страном легијом“ и да је „у земљи као хуманитарни волонтер“ .

Руско Министарство одбране саопштило је да је Ендрју Хил заробљен у региону Николајев на југозападу Украјине. Био је обучен у камуфлажну униформу и са једном руком у повезу, на снимку емитованом на руским медијима рекао је да је из Плимута и да са партнерком има четворо деце.

Случај Аслина, Пинера и Саудуна

После пресуде на смртну казну двојици Британаца и Мароканцу, огласио се и Европски суд за људска права захтевајући да пресуда не буде извршена. Али Русија је одбацила позив, рекавши да према Међународној конвенцији страни плаћеници не спадају у регуларну украјинску војску ни у ратне заробљенике, док је британска влада тражила да Аслин и Пинер буду третирани као домаћи ратни заробљеници према одредбама Женевске конвенције.

Сергеј Лавров, руски министар спољних послова, раније је изнео тврдњу да су тројица осуђених на смрт „починили злочине на територији ДНР“.

Суђење је спроведено „на основу законодавства Доњецке Народне Републике, јер су злочини о којима је реч почињени на територији ДНР“, рекао је он.

Све остало је већ предмет спекулација и не бих се мешао у рад правосудних органа и система за спровођење закона Доњецке Народне Републике“, рекао је Лавров, пренела је руска државна новинска агенција РИА Новости.

Представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова рекла је раније да Британци осуђени на смрт нису војници украјинске војске и немају право на статус ратних заробљеника.

„Више пута смо обавештавали британску амбасаду у Москви да сва питања заробљених Британаца треба да буду упућена властима ДНР.

„Колико разумемо, Лондон није показао никакву иницијативу у том погледу, чак ни упркос захтевима чланова породице ових плаћеника британским властима“, рекла је Захарова.