Прочитај ми чланак

Преокрет: Дизелаши ипак не иду у историју?

0

Глобално загревање, скупо гориво, раст трошкова производње возила због инфлације… Ни све те пошасти заједно нису довољно јаке да дизел мотор пошаљу у историју.

Европским путевима од 2035. године аутомобили на дизел погон уопште не би требало да возе. Знамо да је недавно и званично Европска комисија забранила производњу и продају аутомобила на фосилна горива након те године. Ипак, није тешко закључити да ћемо дизелаше на европским путевима виђати још деценијама.

Производња и продаја нових аутомобила с бензинским и дизел моторима у ЕУ неће бити дозвољена после 2035. године, али нова, Еуро 7 регулатива, о којој смо недавно писали на нашем порталу, сугерише да ће се дизел аутомобили по европским путевима возити барем до 2050, а вероватно и дуже.

“Она возила која се 2035. затекну на путевима ће и даље остати у употреби, још неко време. Ако узмете животни век данашњих возила – данас се разликује први, други и трећи циклус, па затим увоз половних и старост возног парка, све то каже да ће дизелаши потрајати”, истакао је Зоран Лулић, професор на хрватском Машинском факултету, а преноси дневник.хр

Према процени ЕК, нови Еуро 7 стандард повећаће производни трошак просечног дизел аутомобила за око 90 евра, што не би требало знатно да утиче на њихову приступачност. Уколико се регулатива око дизелаша и додатно пооштри, аутоиндустрија и за то, већ сад, има решење.

Аналитичари ту истичу хибриде, који помажу у смањењу емисија ЦО2, а да популарност таквих возила расте показује и статистика. Званични подаци за Србију кажу да је до новембра 2022. субвенционисана куповина 625 еколошких возила, што је велики помак, узимајући у обзир да је за целу прошлу годину субвенционисано 446 возила. Са друге стране, према подацима о продаји половних возила у Србији јасно је да и даље највише тражимо дизелаше, тачније чак 65% купаца половњака бира верзије са дизел мотором.

Да ли ће успети забрана бензинаца и дизелаша?

Али, вратимо се „забрани“ дизелаша – иако их у ЕУ неће бити у облику у ком све то звучи, већ се се и даље аутомобили са овим погоном возити, могуће је да ће се власници дизелаша у будућности сусретати с проблемима. У неким европским градовима, попут Лондона, већ данас улазак таквих возила у ужу градску зону се забрањује или скупо наплаћује.

Могуће је да таква регулатива једног дана буде уведена и у земље нашег региона које су чланице ЕУ.