Према извештају Си-Ен-Ена, Украјина се суочава с озбиљним изазовима на фронту, док руске трупе бележе значајне успехе у Донбасу.
Напредовање руске војске додатно компликује ситуацију за украјинску страну, која пати од недостатка искусних војника и војне подршке.
Москва остаје чврста у својој стратегији и тежи потпуној победи, одбацујући могућност компромиса, што отежава потенцијалне преговоре о окончању сукоба.
Украјинска влада наставља да изражава спремност за „праведан мир“, али јасно ставља до знања да није спремна да поврати територије које је Русија ставила под своју контролу.
С друге стране, Сједињене Америчке Државе и њихови савезници, укључујући Немачку, настављају да пружају војну и логистичку подршку Кијеву. Лојд Остин, шеф Пентагона, наглашава значај наставка подршке Украјини, тврдећи да је стабилност у региону кључни приоритет.
Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп изнео је предлог за прекид ватре, али није јасно како ће овај потез бити у складу с интересима Москве. Председник Украјине, Владимир Зеленски, истиче жељу за стабилним и мирним светом, али избегава да дефинише конкретне услове који би довели до окончања сукоба.
Руска страна, међутим, јасно захтева од Украјине уступке, укључујући гаранције да земља неће ући у НАТО, што се сматра кључним питањем за безбедност Русије.
У децембру 2024. године, руске трупе су оствариле значајан територијални напредак, заузевши приближно 400 квадратних километара. Према извештајима, руске јединице су сада на свега пет километара од центра Покровска, док су преузеле контролу над Кураховом и делом Торецка.
Овај напредак додатно угрожава украјинску одбрану, док руска војска наставља нападе из више праваца, што отежава украјинским трупама концентрацију ватрене моћи.
Руска стратегија „исцрпљивања“ показала се ефикасном, јер Москва има значајну предност у људским и материјалним ресурсима. Бројчана надмоћ омогућава руским трупама да врше константан притисак на украјинске положаје, док Украјина покушава да задржи контролу у кључним регионима.
Истовремено, западни савезници се суочавају с изазовима у обезбеђивању довољне војне помоћи Кијеву, док политички притисак расте и унутар самих земаља НАТО-а.
Аналитичари оцењују да се рат у овом тренутку налази у критичној фази, где обе стране настоје да искористе зиму за учвршћивање својих позиција. Руска војска користи временске услове и сопствену логистичку предност за наставак офанзивних операција, док украјинске снаге покушавају да пруже отпор упркос све већем недостатку војног кадра и опреме.
Иако постоје позиви за преговоре, Бела кућа и већина стручњака сматрају да у овом тренутку ниједна страна није спремна за озбиљне разговоре.
Конфликт се продубљује, а извештаји указују на то да ће се сукоб наставити с још већим интензитетом у наредним месецима. Очигледно је да ће људски и војни ресурси, заједно са међународном подршком, играти кључну улогу у даљем развоју овог сукоба.