Прочитај ми чланак

Постоји ли у Украјини америчка „жута кућа“?

0

Пуковник полиције ЛНР Виталиј Кисиљев каже да је у регион Бахмута стигла Елизабет Дебру за коју се говорило да је умешана у вађење органа украјинских војника још од 2014. године

Чувени „црни трансплантолози“, који су у Русији познати због учествовања у вађењу органа погинулих или смртно рањених украјинских војника, стигли су ових дана у околину града Бахмут у Доњецкој области, око којег се тренутно воде крваве борбе, рекао је за „РИА Новости“ пуковник полиције Луганске Народне Републике Виталиј Кисиљев.

Међу пристиглима налазе се и припадници америчке приватне војне компаније „Моцарт“.

„Пре три недеље у област око Бахмута стигла је озлоглашена Елизабет Дебру. Дошла је са представницима ‘Моцарта’, приватне војне компаније, међу којима су и Џон Весли, Ендру Милбурн (оснивач ‘Моцарта’) и Хенри Розенфелд. Заправо, ти људи су били разоткривени још 2014-2015. године, када су се водиле жестоке борбе на територији Донбаса“, објаснио је Кисиљев.

Град Бахмут, који је постао ново одредиште лекара који се баве трансплантацијама, поприште је крвавих борби украјинске и руске војске. Налази под контролом Украјине и представља важан логистички центар за снабдевање украјинских снага у Донбасу.

Оснивач руске приватне војне компаније „Вагнер“ Јевгениј Пригожин прошле недеље је упозорио да руске снаге стежу обруч око украјинских војника, и да ће у Бахмуту ускоро доћи до одлучујуће битке.

„Очекују се велики губици међу Украјинцима, због тога су се тамо упутили припадници америчке компаније ‘Моцарт’, заједно са Елизабет Дебру, коју називају и ‘црном удовицом’. Несумњиво је да нису могли остати са стране јер тада не би могли да зараде на органима припадника Оружаних снага Украјине. Сада гину практично читави батаљони“, прокоментарисао је пуковник Кисиљев.

Црна удовица

Име Елизабет Дебру добро је познато руској јавности већ осам година. Како су преносили руски медији, њено име је поменуо бивши припадник украјинских безбедносних снага сведочећи о вађењу органа погинулих украјинских војника.

Механизам је, како је изјавио, развијен још у новембру 2014. године. Органи су слати на Запад, у земље у којима је та грана медицине добро развијена, пре свега у Немачку и Израел. Читавом акцијом, како је тада објављено, руководио је украјински пуковник Мишенко. Он је обезбеђивао приступ мртвачницама и местима на којима су се налазили смртно рањени војници.

„Дебру је била задужена за руковођење вађењем органа, а неретко је и сама учествовала у операцијама“, известили су руски медији. 

Оружане снаге Украјине демантовале су ове тврдње.

Међутим, информације о томе да специјалисти за трансплатације са Запада активно раде у оквиру украјинске војске појавиле су се и у јулу ове године. То је тада потврдио официр полиције ЛНР-а. 

Други руски медији писали су да погинули и рањени војници из Украјине често нестају без трага, а родбини се саопштава само да су погинули, али им се не изручују њихова тела.

Бубрег са фронта

Овај морбидни сценарио потврђује и саговорник медија „Аргументи и факти“, пуковник Генадиј Аљехин.

„Нису у питању само гласине, већ неки лекари заиста иду за органима погинулих војника. Они хрле тамо где се воде најактивније борбе, где постоји велики избор органа који би одговарао наруџбинама западних клиника. Оружане снаге Украјине сада непромишљено шаљу своје снаге у битку код Бахмута. Практично жртвују младе момке, необучене али физички здраве“, каже Аљехин.
Додаје да „бубрег са фронта“, у Немачкој или Израелу, доста вреди.